Lielai daļai bērnu ir stājas problēmas; iemesls – smagās somas un sēdēšana pie datora

Pievienot komentāru
Lielai daļai bērnu ir stājas problēmas; iemesls – smagās somas un sēdēšana pie datora
FOTO: LETA

Lielai daļai Latvijas skolēnu ir stājas problēmas, par to liecina ārstu apkopotā informācija. Smagās somas sākumskolā, ilgstoša laika pavadīšana pie datora kaitē bērnu mugurām, bet vēlāk var kļūt par cēloni nopietnām izmaiņām mugurkaulā.

Pamatskolas Rīdze skolotāja Liene Lintiņa savu audzēkņu stājai uzmanību pievērš vienmēr. Vairākas reizes dienā viņa piedāvā saviem skolēniem arī tā saukto fizminūti.

Liene Lintiņa pamatskolas Rīdze sākumskolas skolotāja

Tiklīdz pamanu, ka bērns sēž ar šķību muguru vai kāju palicis zem dibena, tad tiek aizrādīts, es cenšos ar interesantākajiem teicieniem – bērni bieži vien stutē galvu pret roku, es saku, ka galviņa pati turas uz pleciem, jo citādi galva sāks čučēt.

Valstī nav apkopota informācija par to, kāda stāja ir Latvijas bērniem, bet Valsts sporta medicīnas centra dati liecina, ka 90% bērnu, kuri nodarbojas ar sportu, ir problēmas ar stāju – asimetriska vai apaļa mugura.

Pēdējos deviņus gadus centrs apkopo šo informāciju, un dati joprojām neiepriecina no 15 tūkstošiem bērnu, kuri atnāk pārbaudīt veselību, ir problēmas ar muguru, un tās galvenokārt veicina skolēnu dzīvesveids.

Nepareiza stāja bieži vien veicina izliekumus mugurā un diagnozes – skolioze, lordoze, kifoze, kas pieaugušajiem rada nopietnas problēmas un sāpes mugurā, stāsta fizioterapeite Lolita Dzene.

Lai mugurkaulu nepiemeklētu nepatikšanas, mediķu ieteikums ir diezgan vienkāršs – aizvest bērnu pie speciālista, kurš var konstatēt, kāda ir atvases stāja.

Fizioterapeitu ieteikums – ja stāja nav pareiza, neizvēlēties nesimetriskus sporta veidus, piemēram, tenisu vai hokeju, vairāk kustēties un nodarboties ar sporta aktivitātēm. Un kas nav mazsvarīgi rādīt bērniem labu piemēru – sēdēt mājās vai pie datora pareizi un ar taisnu muguru

Skaties video: