Lielā piektdiena: tradicionālais Krusta ceļš Vecrīgā šogad kluss un pieticīgs

Pievienot komentāru
Lielā piektdiena: tradicionālais Krusta ceļš Vecrīgā šogad kluss un pieticīgs
EKRĀNUZŅĒNUMS

Tradicionālais Krusta ceļš Vecrīgā šogad bija klusāks un pieticīgāks, taču tomēr – patiess. Triju kristīgo konfesiju līderi šodien tajā devās bez pavadītājiem. Tukšas šajās Lieldienās būs arī baznīcas.

Krusta ceļā ik gadu piedalījās milzīgs skaits iedzīvotāju. Taču šaurās Vecrīgas ielas tik un tā neļāva pilnvērtīgi uzņemt visus.

Tādēļ vēl pirms ierobežojumu pieņemšanas, viena no gājiena organizatorēm Gunta Ziemele domāja par tiešraidēm internetā, lai skatīties var no mājām. Un tagad šis ir vienīgais veids: “Krusta ceļš, ko šodien izejam ir domāts, tam, lai katrs kurš ir mājās var izdzīvot Lielo Piektdienu, tā kā parasti, taču šoreiz ar distanci.”

“Protams, nebija gaidīts, ka tā izvērsīsies Lieldienas, mūsu dzīve šajā laikā… Kurš to varēja paredzēt, bet mani priecē, ka cilvēki ir izdzīvotāji un atrod veidu, kā tikt galā ar situāciju un esam pietiekami stipri, lai tiktu cauri,” teic Latvijas evaņģēliski luteriskās baznīcas arhibīskaps Jānis Vanags.

Informācija, ka gājiens būs, taču faktiski piedaloties tikai baznīcu galvām un viņu palīgiem, bija tieši ar uzsvaru šoreiz klātieni apliecināt ar saviem skatījumiem tiešsaistē. Arī baznīcas šajās Lieldienās ir tukšas. Pārmaiņas, jaunie apstākļi ir kā liels izaicinājums, tiem, kam izkritis šo laiku piedzīvot.

“Šis krīzes, pandēmijas laiks nostāda konfrontācijā ar sevi pašu. Jo daudz laika jāpavada vienatnē. Ir bauslis – tev būs mīlēt tuvāko kā sevi pašu… Mēs paliekam ar sevi un ja mums ir slikti ar sevi, tas nozīmē, ka mums ir problēmas ar mīlestību pret sevi. Mēs šajā situācijā un šīm krusta ceļa laikā varam pateikt, tu ieņēmi savas dzīves krustu, tu pieņēmi sevi. Dod man spēku arī man pieņemt sevi,” saka Romas Katoļu baznīcas Rīgas arhibīskaps metropolīts Zbigņevs Stankevičs.

Pašu gājienu laikam vislabāk raksturo līdz šim netverama skaņa. Tā ir papēžu klaboņa uz Vecrīgas bruģa. Pašā Krusta gājiena scenārijā īpašu izmaiņu nav. Tikai attālumi starp stacijām mazāki un arī pats gājiens tikai aptuveni stundu garš.

“Man liekas, ka cilvēks ir pietiekoši elastīgs, lai pielāgotos arī šādiem apstākļiem,” domā Rīgas Āgenskalna baptistu draudzes mācītājs Edgars Mažis.

Lieldienas ir lielākie kristīgās baznīcas svētki. Tiek pieminēta Kristus augšāmcelšanās. Šoreiz arī klusākie.