Liela atbildība un pozitīvs satraukums – jaunievēlētie Saeimas deputāti dalās emocijās un iespaidos

0 Komentāru
Liela atbildība un pozitīvs satraukums – jaunievēlētie Saeimas deputāti dalās emocijās un iespaidos
EDIJS PĀLENS, LETA

Šonedēļ uz savu pirmo kopīgo sēdi pilnā sastāvā sanāca jaunievēlētie 13. Saeimas deputāti. Atšķirībā no iepriekšējām vēlēšanām, kad deputātu korpuss piedzīvoja tikai tīri kosmētiskas pārmaiņas, šoreiz vārds “jaunievēlēts” ir jāsaprot burtiski – divām trešdaļām deputātu Saeima ir pilnīgi jauna un nepazīstama pasaule, jauna darbavieta un pienākumi, kas nekad nav veikti.

LNT Ziņas šonedēļ parlamenta ēkā sekoja līdzi jaunpienācēju emocijām un pirmajiem iespaidiem. Kādas ir viņu ambīcijas par darbiem nākamajos četros gados un kāpēc ar darīšanu kāja aizķērās jau pirmajā nedēļā?

Ir sācies 13. Saeimas četru gadu pilnvaru laiks. Uz pirmo sēdi deputāti sanāca otrdien. Divas trešdaļas no viņiem iepriekšējā sasaukumā nav darbojušies, un daudziem jaunievēlētajiem deputātiem šī ir pirmā pieredze “lielajā politikā”.

“Īstenībā sajūta ir diezgan sirreāla. Joprojām līdz galam nevaru noticēt, ka šajā vietā esmu es, un ka tas notiek ar mani,” atzīst Saeimas deputāte Ilga Šuplinska (JKP).

Pirmās sēdes dienā parlamenta ēkā valdīja visdažādākās emocijas. Gandrīz visi aptaujātie jaunievēlētie deputāti sacīja, ka ir labā noskaņojumā. Un daži pat jutās kā svētku dienā.

“Noskaņojums ir svinīgs un atbildīgs. Es 20 un vairāk gadus skatījos uz varu no malas. Un tas solis pāriet otrā pusē un beigt dot padomus un teikt: “Nu, taču dariet kaut kā labāk,” bija pārdomāts. Jo tas padomu došanas mirklis man personīgi bija izsmelts,” atzina Saeimas deputāte Inese Voika (AP)

“Šobrīd jūtos ļoti labi tāpēc, ka es pirmo reizi brokastoju Saeimas kafejnīcā, kura tika novērtēta ļoti atzinīgi. Tā ka noskaņojums ir visnotaļ mundrs un radošs,” sacīja jaunievēlētais deputāts Ivars Puga (“KPV LV”)

Tikmēr pāris jaunās deputātes sacīja, ka pacilātības izjūta tomēr izpalikusi. “Es domāju, smags, grūts darbs gaida. Nav tā, ka… Man personīgi šis ir izaicinājums tieši lietu darīšanas ziņā. Jo es tiešām neesmu nākusi šeit atsēdēt četrus gadus. Ir daudz interesantākas lietas, ko dzīvē darīt,” norādīja Linda Liepiņa (“KPV LV”).

“Apņēmības pilna un ar paļāvību arī, ka pārējie kolēģi vēlas strādāt. Bet ar mazliet tādām pārdomām par to, ka process līdz pirmajai Saeimas sēdei nav bijis tik raits un, kā saka, [tik] labs, kā gribētos,” sacīja Ilze Indriksone (VL-TB/LNNK).

Bet daudzi aptaujātie neslēpa, ka ir uztraukušies. “Es esmu uztraukusies, un man tas ir tāds jauns izaicinājums. Un es patiešām ļoti uztraucos, jo man gribās to darbu darīt maksimāli labi, cik es protu un māku,” pauda “Saskaņas” deputāte Ļubova Švecova.

“Jūtu milzīgu atbildību – atbildību par solītajām pārmaiņām. Protams, arī tāpēc ir tāds viegls uztraukums,” atzina Juta Strīķe (JKP).

“Tāds pozitīva satraukuma moments. Nu, jā, es teiktu, ka ļoti pozitīvi kopumā. Pozitīvas emocijas. Labi diena sākusies, bet priekšā daudz atbildīgu darbu,” teica JKP deputāts Reinis Znotiņš.

“Ar tādu satraukumu, protams, kā pirmajā darba dienā. Braucot uz darbu, jau tā kā noskaņojos tam, ka būs jāiet un jādara. Jā, tāds satraukums ir,” norādīja Dace Rukšāne-Ščipčinska (AP).

Par satraukumu liecināja arī zvēresti. Pārteikšanās dēļ vairākiem zvērēt nācās atkārtoti. Arī pieredzējušiem politiķiem.   Pēc zvērestiem, kas tika doti gan dažādās izloksnēs, gan arī lībiešu valodā deputāti apstiprināja savas pilnvaras un ievēlēja Saeimas vadību. Bet sēdi atklāja Valsts prezidents Raimonds Vējonis, sakot ceļa vārdus jaunajai Saeimai.

Deputāti ir apņēmības pilni un nozīmīgāko darbu saraksts ir garš. Pieņemt Sabiedrisko mediju likumu, Lobēšanas atklātības likumu un Kopdzīves likumu. Atcelt obligātā iepirkuma komponenti. Cīnīties pret naudas atmazgāšanu un spēļu zālēm. Reformēt novadus, veselības aprūpi, skolas un tiesas. Tie ir tikai daži no uzdevumiem, kurus aptaujātie min kā svarīgākos, kas būtu jāveic šajā sasaukumā.

Jaunie deputāti cer uz labu sadarbību ar kolēģiem un izsvērtiem lēmumiem. Tāpat viņi sola cīnīties par savas partijas programmas īstenošanu un vēlētājiem doto solījumu pildīšanu.

“Protams, viens no galvenajiem punktiem, kas mums bija, tas ir samazināt iedzīvotāju aizplūšanu no Latvijas. Un iespēju robežās arī atgriezt mūsu iedzīvotājus atpakaļ,” norādīja Kaspars Ģirģens (KPV LV)

Bet ir arī tādi, kuri vēl nav gatavi runāt par veicamajiem darbiem. “Es varbūt šobrīd atturētos analizēt situāciju, kādi lēmumi būtu jāpieņem. Es domāju, ka pirmais darbs būtu tas, ka ir, pirmkārt, jāiepazīst tie cilvēki elementāri, ar kuriem tu strādā. Kaut vai jāzina viņu vārdi, jo tikai tad tu vari sarunāties, ja tu pazīsti cilvēku konkrēti un konstruktīvi risināt problēmas,” sacīja Puga.

Kolēģu iepazīšanai deputāti varēs veltīt nākamās pāris nedēļas, jo pilnvērtīgi sākt strādāt vēl nav iespējams. Neesot skaidrībai, kuras partijas būs pie varas, Saeima nav spējusi vienoties arī par komisiju sastāvu un to vadību. Kamēr komisijas nedarbojas, Saeimas darbs ir faktiski paralizēts.

Pēc Jaunās konservatīvās partijas aicinājuma, kurai uzticēta jaunās valdības veidošana, komisiju sastāvs tiks apstiprināts tikai aiznākamnedēļ, kad beigsies prezidenta noteiktais termiņš valdības izveidošanai. Šāds lēmums pieņemts par spīti vairāku deputātu iebildumiem, ka tik ilga dīkstāve ir nepieņemama.

Lai nesēdētu rokas klēpī salikuši, deputāti vismaz sākuši dibināt sadarbības grupas ar citu valstu parlamentiem. Šonedēļ jau nodibinātas piecas grupas. Jaunās Saeimas prioritātes ir sadarbība ar ASV, Lielbritāniju, Kanādu, Austrāliju un Ķīnu.

Viens no aktīvākajiem grupu dibinātājiem bijis Rihards Kols. Viņš darbosies tajās visās: “Šīs nav kaut kādas grupas, kas tiek apmaksātas no nodokļu maksātāju naudas. Tā ir papildu brīvā iniciatīva no deputātu vidus stiprināt parlamentāro diplomātiju starp dažādu valstu parlamentiem, to pārstāvjiem. Apmainīties ar labāko praksi, ar pieredzi.”

Savukārt, kad mēneša izskaņā deputāti beidzot tiks pie lemšanas, viņu pirmais uzdevums būs izšķirties, ko darīt ar iepriekšējā sasaukuma atstāto mantojumu – 145 likumprojektiem, kuru izskatīšana netika pabeigta.

0 Komentāru