Komentāri

Līdzās tradicionālajām konfesijām Latvijā, kurām piederīgus sevi uzskata simtiem tūkstoši, pastāv arī krietns skaits tādu ticības brālību, kuru biedri seko citām, nereti – arī dīvainām vērtībām un uzskatiem – vai tā būtu scientoloģija, Lurdas templis vai pārliecība, ka pasauli radījis spageti monstrs.

LNT Ziņu Top 10 viesojas Rīgā, Siriusa centrā, pie grāmatu izdevniecības īpašnieces Veronikas, kura no krievu valodas tulko Siriusa centra dibinātājas Tatjanas Mikušinas darbus.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Centra telpas iekārtotas Veronikas dzīvoklī. Istabu rotā dažādi simboli, sveces un tā saukto Lielās Baltās Brālības skolotāju jeb gaismas būtņu attēli. Plauktos brālības mūsdienu sūtnes Tatjanas Mikušinas grāmatas, kurās apkopoti vēstījumi, ko viņa esot saņēmusi Jēzus, Mātes Marijas, Budas, erceņģeļa Mihaēla, Zaratustras un citām gaismas būtnēm.

Svētdienās Sīriusa centrā pulcējoties ap 20 cilvēku, kas lūdzas, piedalās Tatjanas Mikušinas dibinātās Dzīvās Ētikas universitātes vebinārijos vai klausās lekcijas. Tas esot bez maksas. Biedrība nav reģistrējusies kā reliģiska organizācija – gluži vienkārši neredzot tādu vajadzību.

Kustība pieder teozofijas un New Age virzieniem, kas ir visai populāri. Runājot par tendencēm: ja agrāk bija gari un velni, tagad garīgajos meklējumos cieņā kosmoss un citplanētieši, stāsta Rīgas Stradiņa universitātes psihosomatikas klīnikas virsārsts, kas padziļināti pēta cilvēka un reliģiju attiecības.

Parādoties pat cilvēki, kas apgalvo, ka ieradušies no citas galaktikas. Pieaugusi arī dažādu ēšanas vai neēšanas kultu popularitāte, piemēram, pārtikšana no saules enerģijas. Tāpat reliģiskajās mācībās arvien biežāk tiek iepīti zinātnes atklājumi.

Daļa reliģisko organizāciju izvēlējušās reģistrēties. Tas nav obligāti, bet dod nekustamā īpašuma nodokļa atlaides, atbrīvo no PVN par sniegtajiem pakalpojumiem, piemēram, laulībām.

Reģistrā ir 35 dažādas organizācijas, apvienojot vairāk nekā pusotru miljonu Latvijas iedzīvotāju. Tiesa, metodes, kā draudzes uzskaita savus locekļus atšķiras, tāpēc skaits ir relatīvs.

Atšķirībā no luterāņiem, katoļiem vai pareizticīgajiem, kur draudžu locekļu skaits mērāms simtos tūkstošu, mazāk populārajos virzienos tas mērāms simtos un desmitos – piemēram, mazliet vairāk kā 700 jehovieši, nedaudz virs 800 mormoņiem, 20 – 40 hinduisti branhamisti un arī dažviet par totalitāru uzskatītās Vissariona sektas piekritēji.

Tomēr patlaban notiek tiesvedība par atteikumu reģistrēt pastafariāniešu kustību, kas sludina, ka pasauli radījis lidojošais spageti monstrs ar tefteļiem acu vietā, un svin Pirātu dienu.

Tiesa, citās Eiropas valstīs ar tiesas lēmumiem organizācijas dalībniekiem atļauts dokumentiem fotografēties ar kulta galvassegu – caurduri galvā. Šī priekšrocība ir tikai reģistrētām reliģiskām organizācijām.

Likums reģistrāciju ļauj atteikt, ja organizācijas mācība apdraud sabiedrības drošību, labklājību un tikumību un demokrātiskas valsts pamatus. Vērtēti gan tiek tikai papīri, nevis tas, kas notiek draudzē uz vietas.

Reģistrācija Latvijā atteikta arī saentoloģijas kustībai, kuras pazīstamākie pārstāvji pasaulē ir aktieri Toms Krūzs un Džons Travolta.

Tikmēr saentoloģijas idejas netraucēti izplata dažādas sabiedriskas organizācijas. Pērn izcēlās skandāls saistībā ar biedrības Ceļš Uz Laimi dāvinājumu Latvijas skolām – tāda paša nosaukuma sektas dibinātāja Lafaieta Habarda grāmatām. Izglītības kvalitātes dienests paziņoja, ka grāmatu nevar izmantot mācību un audzināšanas procesā, bet tas nenozīmē, ka tā ir aizliegta pavisam. Kamēr nav pārkāpts likums, ne reģistrētu, ne nereģistrētu reliģisko organizāciju darbība netiek ierobežota.

Tikmēr Valsts policija atsevišķu statistiku par to, vai noziegumi pastrādāti reliģisku apsvērumu vārdā, neapkopo. Pirms dažiem gadiem skandāls izcēlās saistībā ar Durgas templi, kas solīja cilvēkiem teju paradīzi zemes virsū: atbrīvot no lāstiem, enerģētiskajiem vampīriem, liekā svara un naudas trūkuma, pretī par to, kā ziņoja mediji, izkrāpjot naudu, dzīvokļus un dārglietas.

Pēc PTAC pārmetumiem par negodīgu komercpraksi un soda uzrēķināšanu 10 000 latu apmērā Tieslietu ministrija atteica organizācijai pārreģistrāciju un sodu vairs nav, no kā piedzīt.

Pētnieki uzskata, ka ticība ir viens no cilvēka instinktiem, un maģiskā domāšana piemīt katram. Reliģiskās organizācijās, tostarp totalitārās sektās, par kurām gan Latvijā pēdējā laikā nav dzirdēts, vairāk iesaistās cilvēki ar šizotipisko gēnu, bet tas gan uzreiz nenozīmē, ka viņi ir slimi. Viņi gan mēdz izjust pārdabisku spēku klātbūtni, it kā iziet no sava ķermeņa vai redzēt spokus, citplanētiešus, NLO un poltergeistus.

Tas, protams, liek uzdot jautājumu: kur ir robeža? Kad ticība tomēr kļūst par slimību? Ārsts uzskata: ”tad, ja vairo trauksmi, depresiju, patoloģisku vainas apziņu, paranoju, agresiju, pašnāvnieciskas tieksmes, ja no cilvēka tiek izkrāpta nauda, organizācija viņu par katru cenu tur pie sevis, stimulē uz neveselīgu rīcību. Reizēm gan tuviniekiem liekas, ka cilvēks sajucis prātā arī tad, ja nav šo pazīmju.”

Ar riteni uz darbu. Arī ziemā!

Ar riteni uz darbu. Arī ziemā! 1

Vai Latvija varētu kļūt par velo zemi līdzīgi kā Nīderlande? Vai pie mums maz iespējams braukt ar riteni visu gadu? Un kā komfortabli ierasties savā birojā, ja esi minies uz darbu ar riteni ziemā?

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

2018. gads make-up pasaulē mirdz vēl spožāk nekā iepriekšējais. Tendenču virsotnēs gozējas metālisks spīdums, gliteri un pat uz ādas uzlīmējami akmentiņi, ļaujot mums uzmirdzēt kā dārgakmeņiem. Ja ar mirdzumu un spīdumu jau esam pazīstamas kopš pagājušā gada, tad viena toņa acu ēnas, izteikti kuplas skropstas un citas aktuālākās tendences vēl jāiepazīst. Esi gatava jauniem skaistuma piedzīvojumiem? Iepazīsties ar 10 interesantākajām grima tendencēm šajā gadā!

Lasi vēl