Komentāri

Piecu gadu laikā līdz parlamentam tikuši 22 iesniegumi, kas iniciēti interneta vietnē ”manabalss.lv”.

Viena no retajām reizēm, kad ir pamats kritizēt deputātu attieksmi pret kolektīvajiem iesniegumiem, pēc vietnes pārstāvju vērtējuma, ir diskusija par Uzvaras laukuma atjaunošanu saskaņā ar sākotnējo projektu.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

”Mēs neredzējām tur sakarīgu dialogu. Mēs redzējām tik tiešām tādu atgaiņāšanos. Mēs redzējām vienkārši klanīšanos projām, kad ātrāk jātiek no tā vaļā. Tas nebija sakarīgs, kvalitatīvs dialogs ar sabiedrību,” sprieda platformas vadītājs Imants Breidaks.

Iniciatīvas ir visdažādākās – jaunākās paredz samazināt darba stundu skaitu, 9.septembri pasludināt par dienu brīvu no mobilajām ierīcēm un interneta, likt Saeimas deputātiem atteikties no kompensācijām. Patlaban paraksti kopumā tiek vākti par vairāk nekā 190 iniciatīvām.

Breidaks vērtē, ka Latvijas sabiedrībai un Latvijas likumdevējam ir izdevies šo mehānismu izveidot ļoti labu. Pirms sāk vākt parakstus par kādu iniciatīvu, kuras bieži vien tapušas mirkļa emociju uzplūdā, tiek izvērtēts tās pamatojums. Breidaks stāsta, ka idejas cenzētas netiek, bet ”manabalss.lv” juristi izvērtē, vai iniciatīva nav klajā pretrunā ar Satversmi.

Foto

”Ar šīs platformas palīdzību jums nebūs iespējas dekonstruēt demokrātiju. Tas netiks tolerēts. Tas netiks publicēts,” norādīja Breidaks.

”Manabalss.lv” vadība uzskatīja par neiespējamu ļaut parakstīties, piemēram, par aicinājumu Latvijas armiju apbruņot ar kodolieročiem. Līdz parakstu vākšanai kopumā tiekot aptuveni ceturtā daļa no visām idejām.

Kad savākti 10 000 parakstu, iniciatīva kļūst par kolektīvo iesniegumu, kas nonāk Saeimā. Deputātu pienākums ir lemt par to atbalstīšanu vai noraidīšanu.

Saeima noraidījusi deviņas iniciatīvas – noraidīts aicinājums dekriminalizēt “zālīti”, saglabāt latu, samazināt pievienotās vērtības nodokli (PVN) elektrībai un gāzei, noteikt pazemināto PVN likmi pārtikai, kā arī samazināt PVN apkurei, tiesības vēlēšanās balsot internetā, aizliegt audzēt kažokzvērus, neveikt pāreju uz ziemas laiku, Rīgā atjaunot īsto Uzvaras laukumu.

Par vairākiem kolektīvajiem iesniegumiem lēmums vēl nav pieņemts, bet ar uzvaru Saeimā vainagojušies četri iesniegumi. Ir noteikta atbildība par deputāta zvēresta laušanu, 100% apmērā tiek kompensēti medikamenti C hepatīta ārstēšanai, piešķirts papildu finansējums vēža ārstēšanai un mainīts regulējums, kā ar fotoradariem tiek fiksēta ātruma pārsniegšana.

Papildu tam septiņās iniciatīvās paustās prasības atbalstītas vēl pirms to iesniegšanas parlamentā. Breidaks saka – šāds rezultāts Latviju ir ierindojis pirmajā vietā pasaulē.

”Ja mēs skatāmies starptautiski, tad – jā. Ja mēs redzam, ka katra otrā iniciatīva kļūst par likumu vai likuma grozījumiem, tas jau ir daudz. Protams, būsim godīgi, Latvijas Saeimas un jebkurš cits parlaments pasaulē katru gadu pieņem dažreiz pat simtus likumu. Tādēļ šie te 11 piecu gadu laikā ir neliels piliens. Tā ir taisnība,” atzīst Breidaks.

Bijusī Saeimas priekšsēdētāja Ilga Kreituse uzskata, ka šis process darbotos efektīvāk, ja smalkāks būtu siets, lemjot, par kurām iniciatīvām ir vērts sākt vākt parakstus. Viņasprāt, būtu jācenšas mazināt gadījumus, kad cilvēks ir izrādījis iniciatīvu, parakstījies, bet Saeimā to noraida, jo objektīvi to šobrīd nav iespējams izdarīt.

”Šeit vajadzētu šo saskaņotību, jo, ja bieži atkārtojas noraidījums, tad tam ir negatīvs efekts. Cilvēks vai nu zaudē interesi un vairs neparakstās, jo tik un tā jūs neko tur nevarat izdarīt, vai arī iegūst otru pesimismu – viņi jau tik un tā mūs nedzird, vienalga kādā veidā mēs izpaužam savu domu,” vērtēja Kreituse.

Taču viņa augstu novērtē ”manabalss.lv” doto iespēju pilsoņiem būt aktīviem biežāk nekā reizi četros gados parlamenta vēlēšanās. Līdzīgs ir arī politologa, Latvijas Universitātes asociētā profesora Ivara Ījaba viedoklis.

””Manabalss.lv” ir veiksmīgs projekts tīri kā, ja vēlaties, treniņlaukums. Tajā ziņā, ka tur var izspēlēt visdažādākās idejas. No vienas puses, dodot kaut kādu ziņu politiķiem, ka tāda interese ir par konkrēto jautājumu, un mēs varam par to vākt parakstus. No otras puses, arī pašiem izmēģinot spēkus, vai tad mēs varam savākt tos 10 000,” uzskata Ījabs.

Tikmēr Saeimā viedokļi ir dažādi. Aptaujātie deputāti no koalīcijas partijām uzskata, ka iesniegumu autoriem nav pamata sūdzēties par Saeimas attieksmi. Turpretī opozīcija vērš uzmanību uz to, ka noraidīto iesniegumu skaits pārsniedz atbalstīto iniciatīvu skaitu. Vienlaikus opozīcijas deputāti aicina pilsoņus būt aktīviem, uzsverot – jo vairāk iniciatīvu, jo labāk.

Piecu gadu laikā kolektīvie iesniegumi ir kļuvuši par neatņemamu politikas sastāvdaļu. Un Latvija tagad sniedz padomus citām valstīm, turklāt ne tikai Eiropā.

”Pagājušajā nedēļā man bija sarunas ar Meksiku, Argentīnu un Taivānu, kas visas teica – baigi interesanti, ar jums vajadzētu sazināties,” stāstīja Breidaks. Viņaprāt, Latvijas sasniegumi šajā jomā ir viena no lietām, ar ko iedzīvotājiem ir pamats būt lepniem: ”Galu galā – digitālā lielvalsts Igaunija no mums mācās.”

Tests - ko tu zini par alus vēsturi?

Tests - ko tu zini par alus vēsturi? 8

Alus plūdi Londonā – vai tas maz ir iespējams? Izpildi testu par alus vēsturi, uzzini pārsteidzošus faktus un tiec pie sertifikāta! Neizpaliks arī balva.

Ekskursijas, koncerti un degustācijas! “Aldaris” muzeju naktī startēs ar grandiozu programmu visām paaudzēm

Ekskursijas, koncerti un degustācijas! “Aldaris” muzeju naktī startēs ar grandiozu programmu visām paaudzēm 1

Latvijas alus ražotājs ”Aldaris”, tāpat kā citus gadus, arī šogad Muzeju naktī vērs durvis apmeklētājiem. Turklāt šogad ”Aldaris” parūpējies par tiešām bagātīgu Muzeju nakts programmu, kas ir arī bērniem draudzīga, līdz ar ko paredzēta visām paaudzēm. Būs dažādas alus degustācijas, ekskursijas, iespaidīgi koncerti ar ”Labvēlīgo tipu” un ”Double Faced Eels”, kā arī konkursi un balvas.

Lasi vēl