Līdz pieciem gadiem cietumā! Tāds ir sods, ko var piespriest Zolitūdes traģēdijā apsūdzētajiem

Pievienot komentāru
Līdz pieciem gadiem cietumā! Tāds ir sods, ko var piespriest Zolitūdes traģēdijā apsūdzētajiem
FOTO: LETA

Uz Zolitūdes traģēdijas apsūdzēto sola šodien sēdās astoņi cilvēki, kuriem draud reāls cietumsods. Starp apsūdzētajiem – gan būvprojekta autori un būvnieki, gan pašvaldības amatpersonas. Viņus aizstāv – slaveni un sabiedrībā zināmi advokāti.

Par nonāvēšanu aiz neuzmanības un būvniecības noteikumu pārkāpšanu, kā rezultātā sabruka ēkas daļa, apsūdzības izvirzītas piecām personām.

Starp tiem ir ēkas kļūdaino būvkonstrukciju projektētājs Ivars Sergets, kuru tiesā aizstāv advokāts Arturs Zvejsalnieks. Viņš savulaik uzmanības starmešos nonāca, kandidējot uz KNAB vadītāja krēslu.

Pārējie apsūdzētie ir veikala projekta būvekspertīzes veicējs Andris Gulbis, projekta autors arhitekts Andris Kalinka, uzņēmuma Re&Re būvdarbu vadītājs Staņislavs Kumpiņš un būvuzraugs Mārtiņš Draudiņš.

Viņiem draud četri gadi cietumā. Saskaņā ar apsūdzību jumta konstrukcijas sabruka, jo tām projektā bija nepareizi noteikta slodze un neviens no būvniecības procesā iesaistītajiem šo kļūdu nepamanīja.

Savukārt trīs Rīgas būvvaldes darbiniekiem, kas apstiprināja un kontrolēja lielveikala būvprojektu, izvirzītas apsūdzības par valsts amatpersonas pienākumu nepildīšanu, kas izraisījusi smagas sekas.

Apsūdzētās amatpersonas ir būvinspekcijas priekšnieka vietnieki Jānis Balodis un Aija Meļņikova, un Būvniecības uzraudzības nodaļas eksperte Marika Treija. Smagākais sods, ko viņiem var piespriest – pieci gadi aiz restēm.

Meļņikovu aizstāv advokāts Jānis Dzanuškāns, kura vadītais birojs iekļuva skandālā, Rīgas domei par 35 000 eiro izstrādājot apšaubāmas kvalitātes pētījumu, taču pēc sabiedrības spiediena naudu pašvaldībai atdeva atpakaļ.

Juridiskās prasības celtas pret Kalinkas uzņēmumu Kubs, Sergeta firmu NHD grupa un būvfirmu Re&Re, kuru pārstāv Uģis Grūbe. Šis advokāts apkalpo arī bijušās Parex impērijas šefus Karginu un Krasovicki un pārstāv viņus tiesā pret valsti.

Vienlaikus gan apsūdzētā, gan cietēja statuss lietā ir firmai Maxima Latvija, kura pieteikusi 1,7 miljonu kompensāciju.

Par darba aizsardzības noteikumu pārkāpšanu, kas izraisījusi smagas sekas, apsūdzēta Maxima darbiniece Inna Šuvajeva.

Par Maxima interesēm cīnīsies Oskars Rode, kura līdzšinējo klientu vidū ir gan Aivara Lemberga dēls, gan citas slavenas personas.

Video: