Līdz ar Franču liceja atgriešanos tā vēsturiskajā ēkā Rīgā vairs nevienā skolā mācības nenotiek divās maiņās

0 Komentāru
Līdz ar Franču liceja atgriešanos tā vēsturiskajā ēkā Rīgā vairs nevienā skolā mācības nenotiek divās maiņās
Foto: Danuta Juste/TV3 Ziņas

Rīgas Franču licejs bija palikusi vienīgā skola Rīgā, kur mācības aizvien notika divās maiņās. Nu arī šajā mācību iestādē šādas prakses vairs nebūs. Daļa audzēkņu skolas gaitas jau no nākamās pirmdienas sāks liceja vēsturiskajā ēkā, kas piedzīvojusi atjaunošanu. 

Mācību korpuss Krišjāņa Valdemāra ielā pēc arhitekta Blankenburga projekta tika celts pagājušā gadsimta divdesmitajos gados kā Franču licejs. Tomēr šeit audzēkņi mācību gaitas turpināt varēja vien 20 gadus, jo sākotnēji viņi tika pārcelti uz ēku Miera ielā, bet pēc tam jau uz Mēness ielu. Taču nu šī vēsturiskā ēka, kurā ilgus gadus atradās arī Latvijas Universitātes Ķīmijas fakultāte, ir atjaunota un atkal gatava uzņemt Rīgas Franču liceja audzēkņus.

Šo mācību ēku pirms teju 90 gadiem cēla ar Francijas valdības finansiālo atbalstu. “Francijas vēstniecība ir ārkārtīgi priecīga par to, ka šī ēka, kuras būvniecībā savulaik piedalījās arī Francija, ar šo renovāciju ir ieguvusi jaunu elpu un to atkal piepildīs skolēni,” saka Francijas Kultūras centra direktors Žils Bonivāls.

Ēkas remontam un iekārtošanai iztērēti vairāk nekā astoņi miljoni eiro. Tajā mācīsies 7.-12. klašu skolēni, savukārt jaunākie bērni skolas gaitas turpinās pašreizējā ēkā Mēness ielā. Līdz ar to Rīgā vairs nav nevienas izglītības iestādes, kurā mācības notiks divās maiņās. Franču liceja direktore norāda, ka atgriezties mājās pēc vairāk nekā 60 gadiem ir pacilājoši ne tikai nostalģijas dēļ. Modernā mācību ēka un tajā esošās tehnoloģijas cels mācību kvalitāti un iespēju praktizēt kompetencēs balstītu mācību saturu. Piemēram, tikai filmās redzētu mācību telpas izkārtojumu ieguvusi mūzikas klase.

“Mēs nesēžam tradicionāli aiz soliem, bet varam gan ievingrināt balsi, gan kustēties, gan, ja nepieciešams, varam kaut ko pierakstīt. Te ir paredzēts arī otrā daļā būt mūzikas instrumentu krātuvei. Doma tāda, ka mēs radoši izpaužamies šajā telpā, nevis vienkārši sēžam un dziedam,” norāda Rīgas Franču liceja direktore Vineta Rūtenberga.

Kopumā dažādi remontdarbi šogad veikti vairāk nekā 80 galvaspilsētas skolās. Astoņās no tām darbi vēl nav pabeigti un putekļi un trokšņošana būs jāpacieš arī mācību laikā. Savukārt nākamās rindā uz tik apjomīgām pārmaiņām kā Franču licejs ir Zolitūdes un Klasiskā ģimnāzija. Vienlaikus Rīgas mērs brīdina, ka Rīgas nodokļu maksātāju nauda jau ir atlikta gadījumam, ja Satversmes tiesa neliks šķēršļus valdības iecerei vidusskolās pāriet uz mācībām tikai valsts valodā.

“Mēs esam gatavi, ja mēs runājam par gaidāmajām reformām, no nākamā gada, kad Rīgas skolās (būs nepieciešamas) papildu nodarbības, kas būs domātas gan skolām ar latviešu valodu, gan mazākumtautību skolām, lai nodrošinātu tomēr to kvalitāti, pie kādas Rīgā esam pieraduši,” saka Rīgas mērs Nils Ušakovs (S).

Par neviennozīmīgu reformu, par kuru var nākties izšķiest rīdzinieku naudu, Ušakovs sauc arī kompetencēs balstītā satura ieviešanu.

0 Komentāru