Levits apžēlo 13. janvāra grautiņu dalībnieku Ansi Ataolu Bērziņu, dzēšot viņam sodāmību

12 komentāri
Levits apžēlo 13. janvāra grautiņu dalībnieku Ansi Ataolu Bērziņu, dzēšot viņam sodāmību
VLADISLAVS PROŠKIINS / F64

Valsts prezidents Egils Levits ir apmierinājis 13. janvāra grautiņu dalībnieka, notiesātā Anša Ataola Bērziņa aizstāvja apžēlošanas lūgumu un nolēmis noņemt viņam sodāmību, liecina Bērziņa advokāta Jāņa Mucenieka paziņojums sociālajā vietnē “Facebook” .

Ar lūgumu apžēlot notiesāto Bērziņu Mucenieks pie Levita vērsās šā gada 11. septembrī. Lūgums pamatots ar to, ka Bērziņa sodāmība traucē viņam pilnvērtīgi iesaistīties pedagoģiskajā un zinātniskajā darbā.

Apžēlošanas lūgumā atgādināts, ka 2018. gada 30. novembrī beidzās pret Bērziņu vērsto “politisko represiju aktīvais posms – 20 mēnešu turēšana ieslodzījumā. Tomēr pasīvā veidā Bērziņa represēšana vēl aiz vien turpinās – spēkā esošā sodāmība ir formāls šķērslis, lai viņš varētu pilnvērtīgi iesaistīties pedagoģiskajā un zinātniskajā darbā, kurā aktīvi darbojās pirms ieslodzīšanas. Bērziņam ir piedāvājumi turpināt akadēmisko karjeru augstskolu mācībspēka kapacitātē, taču nedzēstā sodāmība šobrīd liedz ieņemt viņa profesionālām zināšanām atbilstošu akadēmisko amatu”.

Tāpēc Levits tika aicināts veikt “simbolisku apžēlošanas aktu” saskaņā ar Apžēlošanas likuma 4. pantu, proti, dzēst Bērziņam sodāmību. Šādu lēmumu Valsts prezidenta Kanceleja pieņēmusi 10. decembrī, kas ir ANO Cilvēktiesību diena.

“Sodāmības dzēšana… simboliski parādītu, ka Latvijas valsts atzīst savas rīcības nesamērīgumu un to nožēlo,” – tieši tā šo aktu uztveram; tas, ka Latvijas Republika līdz tam paaugusies, neapšaubāmi, ir apsveicami. Tāpat novērtējam eleganto mājienu, šo lēmumu pieņemot tieši Cilvēktiesību dienā,” savā “Facebook” ierakstā norāda Mucenieks.

Jāatgādina, ka Bērziņam par dalību 2009. gada 13. janvāra Vecrīgas grautiņos sākotnēji bija piespriesta nosacīta brīvības atņemšana uz vienu gadu un astoņiem mēnešiem. Tiesa Bērziņam piesprieda arī Valsts probācijas dienesta (VPD) uzraudzību, tomēr viņš to nepildīja un VPD neieradās, kā rezultātā tiesa mainīja savu lēmumu un nosacītu cietumsodu aizstāja jau ar reālu brīvības atņemšanu.

Šajā brīdī Bērziņš izšķīrās pamest Latviju, pēc paša vārdiem, dodoties “politiskajā trimdā”. Šādos apstākļos Bērziņš 2016. gada sākumā tika izsludināts starptautiskā meklēšanā, līdz 2017. gada pavasarī viņš tika aizturēts Čehijā, kas izdeva viņu Latvijai.

Rīgas apgabaltiesa šogad 7. septembrī nolēma atstāt negrozītu Rīgas pilsētas Latgales priekšpilsētas tiesas jūlija lēmumu, ar kuru tika noraidīts Bērziņa lūgums par pirmstermiņa atbrīvošanu.

Bērziņš arī divas reizes vērsās pie Valsts prezidenta Raimonda Vējoņa, lūdzot savu apžēlošanu, taču prezidents šos lūgumus noraidīja.
12 komentāri