Levits aicina uzlabot autoratlīdzību nodokļu izmaiņas

2 komentāri

Viens no strīdīgākajiem jautājumiem jaunā valsts budžeta un nodokļu reformas kontekstā ir autoratlīdzību nodoklis. Valsts prezidents arī iesaistījies šajā diskusijā, sakot, ka līdzšinējā kārtība ir jāmaina, taču esošais piedāvājums, kā to darīt, neesot pietiekami labi izstrādāts. Šajā grūtajā laikā pret māksliniekiem nedrīkstētu tik nežēlīgi izturēties.

Uz tikšanos ieradās gan kultūras organizāciju pārstāvji, tā arī Kultūras ministrijas pārstāve un Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas priekšsēdētājs Arvils Ašeradens. Neilgi pirms sēdes beigām Ašeradens steigā aizdevās prom, neatbildot uz mediju jautājumiem, arī Kultūras ministrijas pārstāve aizkadrā sacīja, ka lielākās diskusijas vēl tikai priekšā.

Valsts prezidents, uzklausot abu pušu viedokļus, secina, – izstrādātās izmaiņas ir pārāk sasteigtas. Gadu desmitiem esošā, nepilnvērtīgā sistēma ir jāmaina, lai mākslinieki būtu sociāli nodrošināti, bet izmaiņas nedrīkst būt pēkšņas un neskaidras.

“Lai nav tā, ka viens pants kaut ko nosaka, un tad rodas neparedzētas blaknes kaut kur citur, tas nav labi izstrādāts projekts, gribētu redzēt, ka tas ir uz papīra uzlikts tādā veidā, lai ar visiem komentāriem, kas pienākas pie jēdzīgas un labiem principiem atbilstošas reformas, lai novērstu neskaidrības un sasniegtu mērķus ar samērīgiem līdzekļiem,” pauž Levits.

Strīdīgie grozījumi likumā “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” pagājušajā nedēļā nodoti izskatīšanai Budžeta un finanšu komisijā. Tie paredz, ka nākamā gada otrajā pusgadā personai, kas saņem autoratlīdzību un nav reģistrējusi saimniecisko darbību, ienākuma izmaksātājs ietur nodokli 25% apmērā, no kura 80% tiek novirzīti sociālajām iemaksām, bet 20% – iedzīvotāju ienākumu nodoklī. Šie grozījumi ir daļa no 2021.gada budžetu pavadošās likumprojektu paketes.

“Šis piedāvājums reāli pasliktina visu autoru materiālo situāciju. Mums visiem ir jāizdzīvo! Neviens nav pret to, ka vajadzētu maksāt sociālo nodokli, tas ir pareizi un godīgi. Ja tev šī nodokļa vārdā atņem iztikas līdzekļus šodien un rīt – kur tur ir godīgums?” vaicā Latvijas Rakstnieku savienības priekšsēdētājs Arno Jundze.

“Reāli manā gadījumā tas ir 300% nodokļu palielinājums! Visā vizuālajā mākslā tas samazinās to cilvēku skaitu, kas var atļauties radīt mākslas darbus, tas samazinās izstāžu skaitu un ierobežos cilvēkus ar to nodarboties,” norāda tēlnieks Kristaps Gulbis.

Levitam pēc šīsdienas sēdes nekļuva skaidrs, kas notiek ar tiem radošā darba veicējiem, kuriem ir neregulāri ienākumi, tomēr nodoklis ir jāmaksā tik un tā. Saeimas Budžeta un finanšu komisijas priekšsēdētājs Mārtiņš Bondars izteicies, ka budžetu parlaments pabeigs skatīt novembra laikā, un jautājums par autoratlīdzības saņēmēju nodokļu izmaiņām solās būt viens no sarežģītākajiem un apspriestākajiem.