Levitam pirmais prezidentūras gads: kā viņa darbu vērtē Saeimas deputāti?

5 komentāri
Levitam pirmais prezidentūras gads: kā viņa darbu vērtē Saeimas deputāti?
IEVA LEINIŠA, LETA

Viens no prezidenta galvenajiem pienākumiem ir izsludināt likumus. Pagājušajā gadā Egils Levits izsludinājis gandrīz 300 likumu, bet vienu licis pārstrādāt. Kopumā Saeimas darbs būtu uzlabojams, uzskata Levits. Kā deputāti vērtē Levita sniegumu?

Egils Levits amatā tika ievēlēts ar koalīcijas deputātu balsīm. Atskatoties uz aizvadīto gadu, aptaujātie politiķi balsojumu nenožēlo un joprojām uzskata, ka izvēle bija pareiza.

“Šobrīd mūsu valstī ir prezidents, kurš vada procesus, kurš redz, kā valsts attīstās. Un es domāju, viņš ir viens no labākajiem prezidentiem, kāds mums ir bijis, pēdējo trīs četru sasaukumu laikā,” TV3 Ziņām norāda Saeimas deputāts Atis Zakatistovs (KPV LV).

“Stāja viņam ir pietiekami laba. Viņam ir pietiekami laba arī diplomātijas izpratne gan iekšpolitikā, gan ārpolitikā. Un es domāju, mums ar prezidentu ir laimējies,” uzskata parlamentārietis Ritvars Jansons (NA).

Bet pretēju viedokli pauž opozīcijas deputāti. “Saskaņai” nav pieņemama Levita attieksme pret krieviski runājošajiem un kritizēta tiek arī Levita rīcība Covid-19 krīzē. “Viņa pozīcija pandēmijas laikā bija ļoti vāja. Viņš nebija tas cilvēks, kurš iedrošina ne ekonomisko, ne politisko, ne sociālo, [ne] tautu, lai tā nebaidītos, lai tā “savāktos”. Saprotiet, ka viņš nebija nācijas līderis,” pauž Saeimas deputāts Andrejs Klementjevs (S).

Savukārt Zaļo un zemnieku savienībā uzskata, ka prezidentam nav savas stingras pozīcijas, un viņam pārmet iešanu koalīcijas pavadā. “Tomēr gribējās, ka prezidents ir ar citu nostāju, nevis iet klaji tādā virzienā, kā šobrīd iet koalīcija. Jāvēl pēc gada, vēl nākamie trīs nākamie gadi, lai prezidents ņem vērā to un to, ko ir teicis, lai arī mēģina kļūt par tautas prezidentu,” saka ZZS Saeimas frakcijas vadītājs Uldis Augulis.

Tikmēr arī koalīcijas pārstāvjiem ir ieteikumi, kā Levitam uzlabot savu darbu. “Viena lieta, ko es redzu, ka uz tās visi prezidenti mazliet “paslīd”, tas ir piedalīšanās dažādos daudzos pasākumos, kas paņem prezidentiem enerģiju. Es domāju, katra kociņa iestādīšana varbūt nav tik svarīgi. Prezidentam ir jāfokusējas uz tām lielajām lietām. Bet tas nebūt nav pārmetums, jo es saprotu, ka arī cilvēki ļoti vēlas tikties ar prezidentu. Un jāatrod šis līdzsvars un kompromiss,” norāda Ritvars Jansons.

“Cilvēkiem reģionos, un es nerunāju tā triviāli – vienkārši tauta, bet cilvēkiem, kas tur ar uzņēmējdarbību nodarbojas, kas skolās ir skolotāji, arī cilvēki, kas strādā laukos, varbūt tā iespēja satikt prezidentu ir vienreiz dzīves laikā. Līdz ar to izmantot to iespēju, ka prezidents reprezentē Latviju,” aicina “Jaunās Vienotības” Saeimas frakcijas vadītājs Ainars Latkovskis.