Lēmums par bērnu sūtīšanu skolā no sešu gadu vecuma, visticamāk, ”iestrēgs”

Pievienot komentāru
Lēmums par bērnu sūtīšanu skolā no sešu gadu vecuma, visticamāk, ”iestrēgs”
Foto: LETA

Valdošajās partijās nav izteikta atbalsta reformai par skolas gaitu sākšanu no sešu gadu vecuma. Esot pārāk daudz neskaidrību un līdz galam neizdiskutētu jautājumu, kam piekrīt arī pedagogu arodbiedrība un pašvaldības.

Izglītības ministrijā gan uzstāj, ka atlikt sešgadnieku reformu neesot pamata.

Nedēļā, kad otrajā lasījumā Saeimā tiks skatīti likuma grozījumi par skolas gaitu sākšanu no sešu gadu vecuma, koalīcijas partneri atskārta, ka reforma ir pārlieku neskaidra, tāpēc brīdināja, ka tās virzība nebūšot raita. Šim viedoklim piebalso arī Lielo pilsētu asociācija, kas gan iepriekš reformu atbalstīja, tagad tai iebilst, kamēr nebūs skaidrības par mācību vidi un saturu.

Viktors Valainis
Latvijas Lielo pilsētu asociācijas vadītājs

Varēs izvēlēties, vai skolā vai pirmsskolā laist. Kā tad pašvaldībai plānot mācību vidi? Kā saprast, cik vajag pirmo klašu komplektus skolā? Ja uz 1. septembrī var atnākt un teikt, ka pusi laidīs tur un pusi tur.

Kompromisu piedāvā pedagogu arodbiedrība – vai nu ļaut vecākiem pašiem izvēlēties bērnu skolā laišanas vecumu, vai arī reformu sākt 2020. gadā, nevis nākamgad, kā tas pašlaik iecerēts.

Ministrija neslēpj, ka iesākumā var izveidoties tāds kā sastrēgums, kamēr bērnu plūsma izlīdzināsies. Savukārt tās pašvaldības, kurām ir grūtības piedāvāt sešgadniekiem piemērotu vidi skolā, mācības varēs nodrošināt arī bērnudārzā.

Tiesa, deputātu lēmums par sešgadniekiem neapdraudēs arī plānoto izglītības satura reformu. Atbildīgais ministrs arī uzskata, ka atlikt sešgadnieku reformu neesot pamata.

Kārlis Šadurskis
izglītības un zinātnes ministrs (Vienotība)

Ja Saeimas lēmums būs pozitīvs, iegūsim daudz bonusu. Ja nē, cietēji būs pamatā pedagogi, kas strādā ar sešgadniekiem, jo uz viņiem attieksies viss tas regulējums, kas ir pirmsskolas iestādē, tātad – lielāka slodze, mazāka alga.

Līdz šim izdevies panākt kompromisu par to, ka sešgadnieki pirmajā klasē varēs sākt iet kā skolā, tā arī bērnudārzā, tādējādi atsakoties no sākotnējā priekšlikuma ieviest pārejas periodu.