Leļļu teātrī jau drīzumā būs skatāma neparasta izrāde pieaugušo publikai

Pievienot komentāru

Leļļu teātrī lelles uz brīdi noliktas malā. Tā var īsumā raksturot pēc Rūdolfa Blaumaņa noveles motīviem topošo izrādi ”Nāve ēnā”. Tieši tā, izrādes nosaukums ir ”Nāve ēnā”, nevis ”Nāves ēnā”. Režisors norāda, ka Blaumaņa noveles nosaukums mainīts, jo izrādes ”Nāve ēnā” nosaukumā slēpjas iespēja rīkoties, nevis pasīvi pieņemt likteni.

Izrāde ”Nāve ēnā” ir stāsts par zvejniekiem, kuri atrodas uz liela ledus gabala un lēnām attālinās no krasta dziļāk jūrā.

“No 15 zvejniekiem palikušie 14 nenoteikta gada nebūtiskā datumā sadalījās pulciņos. Man ir loma Kārlēns. Kārlēns tiecas pēc mīlestības, tā nav tāda romantiskā mīlestība.”

Kārlēna lomas atveidotāja Elīna Bojarkina norāda, ka Leļļu teātris ir plašāks nekā marionetes vai lelle, kas uzvilkta uz rokas: “Leļļu teātris nav lelle, kura obligāti kustas un runā balstiņās. Tas var būt viss, var būt lelle, var būt objekti, tas ir tas kā cilvēki, ko viņi tajā ierauga, kā mēs piešķiram objektam nozīmi.”

Izrādē svarīga loma ir atvēlēta objektiem – piemēram, televizoriem, kas simbolizē uz ledus palikušos zvejniekus. ”Nāve ēnā” veidotāji šo izrādi raksturo kā objektu teātri.

“Un neviens no viņiem nebija pamanījis, ka ledus gabals no jūrmalas bija sācis virzīties tālāk projām. Tā sasaiste ar leļļu vai objektu teātri ir tas, ka mums tie objekti ir dažādi un ļoti spēcīgi, mums ir televizori, vieni iepirkumu ratiņi, mums ir mikrofons.”

Rihards Zeļezņevs izrādē spēlē Grintāla lomu. Rihards norāda uz skatuves redzamo objektu daudznozīmību: “Tur ir kaut kāda vārdu spēle – televizors ir informācijas jūra, tajā var viegli apmaldīties. Teiksim, ja pirms tam es skatījos uz kuģa bildēm, bet tad tagad es piesēdos pie stūres.”

Rūdolfs Apse ir topošās izrādes ”Nāve ēnā” režisors un arī izrādes aktieru kursabiedrs. Līdz šim mēģinājumi notika citās telpās, tagad jāiestrādājas teātra lielajā zālē, kur izrādi redzēs skatītāji.

“Un vakar ienācām teātrī uz reālās skatuves, veidojam gaismas, reālā atrašanās telpā, tie paši televizori ir jāpieslēdz un jāizmēģina; maz pamazām, detaļu pa detaļai liekam visu kopā,” saka režisors.

Pirmizrāde ir ieplānota pavisam drīz, 30. septembrī. Tā dēvētās izrādes pieaugušajiem leļļu teātrī notiek visai reti. Piemēram, iepriekšējā bijusi pirms diviem gadiem. Tāpēc var teikt, ka šī izrāde ir īpašs notikums.