Ledus skulptūru tēlnieki no Jelgavas izcīna 1. vietu festivālā Aļaskā

0 Komentāru

Kamēr Latvijā šogad ziemas nav, ledus skulptūru tēlnieki no Latvijas plūc uzvaras laurus tālajā, sala un ledus bagātajā Aļaskā. Kārlis Īle ar komandu jau sen sapņoja par nokļūšanu Aļaskas ledus skulptūru festivālā, kur tiek veidoti pasaulē lielākie mākslas darbi no ledus. Sagadījās tā, ka, jau pirmajā reizē piedaloties, komanda no Latvijas ieguva augstāko atzinību.

Ledus skulptūru festivālā Aļaskā, Feirbanksas pilsētā, izmanto ledu, kas iegūts no ezera. Vairāku tonnu smagos ledus blokus piegādāja traktors un mākslinieku komanda no četriem cilvēkiem – Kārlis Īle, Maija Puncule, Ainars Zingniks un Mintauts Buškevics varēja ķerties pie darba.

Skulptoriem jārēķinās ar pamatīgu salu. Var šķist, ka ledus skulptūru veidošanai stiprs sals ir tieši laikā, taču ne, sals ir nepieciešams, taču ne tik skarbs.

“Labāk strādāt, kad ir -10, jo pie -30 vai -40; ledus kļūst ļoti ciets, metālā instrumenti kļūst ļoti trausli,” norāda komandas kapteinis Kārlis Īle.

Tāpat arī liela problēma ir tā, ka lielā salā ledus daļas ir ļoti grūti sasaldēt kopā, jo pat ledaini auksts ūdens saskarē ar vēl aukstāku ledus gabalu rada termošoku un ledus saplīst.

Komandai no Jelgavas paveicās, ka no sešām dienās divas noslēdzošās, kad bija jāpievieno ledus šķēpi, laiks kļuva siltāks.

ASV žūrija parasti lielu vērību pievērš detaļu daudzumam, tam, cik visa kā ir daudz un izmēros iespaidīgs. Lai arī latviešu veidotais darbs bija izmēros iespaidīgs, veidotāji nedomāja, ka iegūs daudz punktu.

“Veidojot šo skulptūru, domājām: nu nē, mēs neko daudz nevaram cerēt, jo skulptūra ir diezgan lakoniska,” stāsta Latvijas komandas kapteinis. Tomēr žūrijas pārstāvji domāja citādi. Lakoniskais darbs viņiem šķita pat pirmās vietas cienīgs.

“Mēs nolēmām pārstāvēt tādu eiropeiski latvisku kultūras vērtību, mākslinieciskais svarīgāks. Estētika pirmajā vietā, nevis sataisīt daudz detaļas, lai iegūtu daudz punktu.”

Komanda no Latvijas apsteidza arī senu sāncensi no Japānas, kurš ar komandu parasti bija priekšgalā mūsu māksliniekiem.

0 Komentāru