Komentāri
LDDK: Veselības aprūpes finansējums tiek uztverts kā izdevumi
FOTO: LETA

Kamēr veselības aprūpes finansējums tiks uztverts kā izdevumi, nevis investīcija cilvēkos, tikmēr nekādi principiāli uzlabojumi nav gaidāmi, – šāda tēze šodien izskanēja Latvijas Darba devēju konfederācijā (LDDK) rīkotajā diskusijā par veselības aprūpes problemātiku un nepieciešamajiem risinājumiem. 

Atklājot diskusiju, LDDK ģenerāldirektore Līga Meņģelsone uzsvēra, ka: ”Darba devējiem ir nepieciešami veseli, aktīvi, darbspējīgi darbinieki un pārliecība, ka gadījumā, ja šis darbinieks saslims, viņam būs pieejama tūlītēja un kvalitatīva veselības aprūpe. Tomēr patlaban mūs dara bažīgus korelācija, kas pēdējos gados veidojas demogrāfijā un veselības aprūpē – no vienas puses, pieaug pensijas un pirmspensijas vecuma cilvēku skaits un, no otras puses, palielinās to darbspējīgo cilvēku skaits, kuri slimo un kuru vidū arvien izplatītāka ir savlaicīgi neizārstētu slimību rezultātā radusies ilgstoša darbnespēja. Tas liecina, ka veselības aprūpes sistēmā ir problēmas, un mēs esam ieinteresēti kopīgi meklēt tām risinājumu.”

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Diskusijā par šiem jautājumiem piedalījās gan LDDK biedru organizāciju pārstāvji, gan Saeimas deputāti, Veselības un Ekonomikas ministrijas, kā arī dažādu veselības aprūpes institūciju pārstāvji.

LDDK sociālās drošības un veselības aizsardzības eksperts Pēteris Leiškalns skaidroja, ka patlaban Latvijā ir ārkārtīgi augsts darba ņēmēju noslimoto dienu skaits (virs 8 miljoniem dienu gadā), un pieaug arī to cilvēku skaits, kuri darbspējīgā vecumā iegūst invaliditāti. Šie ir satraucoši dati, un minētā situācija ir slogs gan pašiem saslimušajiem iedzīvotājiem, gan viņu ģimenēm un arī darba devējiem.

Veselības aprūpes darba devēju asociācijas (VADDA) valdes priekšsēdētājs Māris Rēvalds norāda, ka  daudzus gadus Latvijā tiek runāts par nepieciešamību paaugstināt veselības aprūpes finansējumu, kas tuvotos vismaz 4% no IKP. Tomēr realitāte ir pretēja valdības deklarācijās izvirzīto plānu īstenošanai, kā arī iedzīvotāju vitālām interesēm. Līdz ar to Latvijas veselības aprūpe jau daudzus gadus cieš no ”hroniskas mazasinības.”  Viņš norāda, ka lielai daļai pacientu veselības aprūpes pakalpojumi, kas tiek apmaksāti no valsts budžeta līdzekļiem, ir kļuvuši gandrīz nepieejami, tādēļ pacienti ir spiesti maksāt ar pašu dārgāko – savu veselību.

Diskusijas dalībnieki visi kā viens norādīja, ka steidzīgi nepieciešams lielāks ieguldījums primārajā veselības aprūpē, kas ir visas veselības aprūpes stūrakmens, tajā skaitā medikamentu pieejamībā, nekavējoties atjaunojot krīzes laikā samazināto kompensācijas apmēru un palielinot to dzīvībai bīstamām un smagām saslimšanām.

Jau ziņots, ka veselības aprūpe Latvijā ir kritiskā stāvoklī un pie tā vainojams ilgstošs finansējuma trūkums. Vienīgais risinājums šī brīža veselības aprūpes situācijas labošanā  ir nekavējoša valstiska rīcība, pirmām kārtām nodrošinot finansējuma pieaugumu un efektīvu izmantošanu tieši primārajā veselības aprūpē.

Ar riteni uz darbu. Arī ziemā!

Ar riteni uz darbu. Arī ziemā! 1

Vai Latvija varētu kļūt par velo zemi līdzīgi kā Nīderlande? Vai pie mums maz iespējams braukt ar riteni visu gadu? Un kā komfortabli ierasties savā birojā, ja esi minies uz darbu ar riteni ziemā?

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

2018. gads make-up pasaulē mirdz vēl spožāk nekā iepriekšējais. Tendenču virsotnēs gozējas metālisks spīdums, gliteri un pat uz ādas uzlīmējami akmentiņi, ļaujot mums uzmirdzēt kā dārgakmeņiem. Ja ar mirdzumu un spīdumu jau esam pazīstamas kopš pagājušā gada, tad viena toņa acu ēnas, izteikti kuplas skropstas un citas aktuālākās tendences vēl jāiepazīst. Esi gatava jauniem skaistuma piedzīvojumiem? Iepazīsties ar 10 interesantākajām grima tendencēm šajā gadā!

Lasi vēl