LDDK par Covid-19 pandēmiju: Valdībai nebija krīzes vadības stratēģijas

5 komentāri

Līdz itāliešu 75% mums vēl ļoti tāls ceļš. Saeimā parlamentārās izmeklēšanas komisija turpina spriest, kāpēc pie mums vakcinācija tik gausa. Deputāti šoreiz uzklausīja uzņēmēju pārstāvjus un zinātniekus.

Atbildot uz parlamentārās izmeklēšanas komisijas deputātu jautājumiem par valdības pagājušā gada lēmumiem, kā atbalstīt uzņēmumus, kas cieta ierobežojumu dēļ, Latvijas Darba devēju konfederācijā (LDDK) atminas, cik sarežģīta izvērtās sadarbība ar ministrijām, lai panāktu atbalsta pasākumu ieviešanu un to uzlabošanu.

“Tas bija nepārtraukti, kā saka, lūgšana, cīnīšanās, pierādīšana, kādam ir jābūt dīkstāves pabalstam. Labot vai pārveidot viņus, tas prasīja ārkārtīgi ilgu laiku un ļoti lielu spiedienu,” teic LDDK ģenerāldirektores vietniece Ilona Kiukucāne.

Darba devēju ieskatā, valdībai nebija krīzes vadības stratēģijas, kā spilgtu piemēru minot aizliegto preču sarakstu ieviešanu: “Vīriešu sejas apmatojuma lietošanas krēmi bija atļauto preču sarakstā, bet sievietēm domātie sejas krēmi bija aizliegti. Saprotiet, tur bija līdz tādam absurdam. Es domāju, ka valdība, kā saka, taustījās kā pa miglu.”

Tikmēr zinātnieki norādīja uz pieļautajām kļūdām, īstenojot vakcināciju. “Birojs, kas tika izveidots no neprofesionāliem cilvēkiem medicīnas jomā, tas bija galīgi garām,” pauž Latvijas Zinātņu akadēmijas pārstāvis Pēteris Trapencieris.

Lai vakcinācija būtu pēc iespējas efektīvāka, raiti bija jāsapotē ļoti liela sabiedrības daļa, skaidro infektoloģe Ludmila Vīksna: “Ja īsā laikā izvakcinē 80% vai 90% iedzīvotāju, tad tam vīrusam nav, kur palikt. Līdz ar to šo te posmu mēs patiešām esam ievilkuši un zināmā mērā nokavējuši.”

Zinātnieki satraukti, cik augsta cena ir tam, ka lielu daļu iedzīvotāju nav izdevies pārliecināt saņemt poti pret Covid-19.

“Nepietiekama zinātniskā komunikācija un pat dezinformācija reāli apdraud mūsu valsts iedzīvotāju veselību un arī dzīvību,” saka Latvijas Jauno zinātnieku apvienības pārstāve Elīna Černooka.

Gausā vakcinācija uztrauc arī darba devējus. Organizācijā uzskata, ka Saeimai bija jāpieņem valdībā atbalstītie likuma labojumi par strādājošo pienākumu potēties, kas arī dotu tiesības nevakcinētos darbiniekus atlaist.

“Šā brīža darba likumdošanas regulējums nepieļauj tādu fleksibilitāti, lai darba devēji varētu atstādināt darbiniekus no darba, norīkot citu darbu veikšanai tajos gadījumos, kad darbiniekiem nav šie darbspējīgie sertifikāti,” skaidro LDDL eksperts Jānis Pumpiņš.

Politiskā atbalsta trūkuma dēļ likuma labojumu pieņemšanu parlaments atlika. Bet par pienākumu vakcinēties atsevišķās jomās strādājošajiem, turpinās spriest valdība.

5 komentāri