Lauku zemes pircējiem jāzina latviešu valoda

1 komentārs

Ārzemniekiem, kuri pērk lauksaimniecības zemi Latvijā, vismaz vidējā jeb B līmeņa otrajā pakāpē būs jāzina latviešu valoda.

To paredz ceturtdien Saeimā pieņemtie grozījumi likumā ”Par zemes privatizāciju lauku apvidos”. Tas nozīmē, ka lauksaimniecības zemes pircējiem būs jāspēj valsts valodā, piemēram, sarunāties par sadzīves un profesionāliem jautājumiem, skaidri formulēt un pamatot savu viedokli, kā arī lasīt un saprast dažāda satura tekstus.

Šī prasība Saeimā raisīja debates, no vienas puses norādot, ka tā ļaus zemei nenonākt ārvalstu spekulantu rokās, no otras uzsverot – jādomā par vietēju cilvēku stiprināšanu, nevis jauniem ierobežojumiem.

Edgars Putra
Saeimas deputāts, ZZS

Iepriekšējos lasījumos mēs runājām par to, ka valoda ir svarīga, lai mēs zinātu un ievērotu visas labturības prasības un visu pārējo likumdošanu, kas attiecas uz lauksaimniecību un darba drošību kā tādu. Tomēr vēl viens aspekts, ko mēs arī skaidri un gaiši redzam šobrīd – lauki iztukšojas un ir svarīgi, lai šie cilvēki, kas nopērk šo zemi laukos, viņi šeit arī strādā un arī iekļaujas vietējā sabiedrībā, kultūrā, kopienā, vienalga, kā mēs viņu nosaucam.

Jānis Dombrava
Saeimas deputāts, VL-TB/LNNK

Cilvēki nevēlas, lai Latvijas nacionālais resurss – zeme – nonāktu ārvalsts spekulantu rokās. Diemžēl lielā mērā tas ir jau noticis. Bet mums ir iespēja samazināt šo iespēju nākotnē. Un ar šo balsojumu es atgādinu, ka mēs stiprinām valsts valodu, stiprinām valsts valodas prasības.

Edvards Smiltēns
Saeimas deputāts, “Vienotība”

Un es aicinu jūs, nevis veltīt enerģiju un stundām, nedēļām ilgas diskusijas par to, kādā veidā uzlikt ierobežojumus valodai vai kam citam, teorētiski ir atbalstāmi, bet nestrādā, kolēģi! Drīzāk ir jādomā, kā stiprināt vietējos lauksaimniekus, vietējos Latvijas cilvēkus.

Iepriekš parlaments bija lēmis, ka ārzemniekiem, kuri pērk lauksaimniecības zemi Latvijā, latviešu valoda jāzina pamata jeb A līmeņa pirmajā pakāpē. Šo grozījumu redakciju prezidents nodeva Saeimai otrreizējai caurlūkošanai, norādot uz pretrunīgajām normām. Proti, likuma izpildei nepieciešamais valsts valodas prasmju līmenis bija augstāks nekā tajā noteiktā prasība par valsts valodas zināšanu līmeni. Tagad likuma grozījumi precizēti un valsts valodas zināšanu prasības vēl vairāk stiprinātas. Likuma grozījumi spēkā stāsies 1. jūlijā.

TOP komentāri

  • reeeeeeee
    0 0 0

    reeeeeeee

    tie kas gribeja ,tie jau nopirkushi. un ko tur vairs muti dzeset

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl