Lauku skarbā realitāte – skolēnus izliek no skolas, lai tajā ierīkotu veco ļaužu pansionātu

0 Komentāru
Lauku skarbā realitāte – skolēnus izliek no skolas, lai tajā ierīkotu veco ļaužu pansionātu
Foto: LETA

Lauku skarbā realitāte novedusi līdz situācijai, kad lielāku vajadzību Amatas novads saskata pēc veco ļaužu pansionāta nekā pēc Sērmūkšu pamatskolas. Skaistākajai ēkai ciemā, pie kuras teju vienīgās pieved asfalts un kurai līdzās uzcelta jauna sporta zāle, lemts kļūt par vietu, kur izguldīt nevarīgus sirmgalvjus, kamēr nedaudzajiem pamatskolēniem jāpārceļas uz nomaļām telpām meža vidū.

Ceļš uz Sērmūkšiem ved caur mežu, laukiem un viensētām, no kurām daļa izskatās pamestas. Laikā, kad Rīgā viss jau nokusis, te vēl valda ziema. Sērmūkšos dzīvo 96 cilvēki. TV3 ziņu filmēšanas grupu sagaida lielākā dala no viņiem. Sašutumu raisījis Amatas novada lēmums likvidēt vienīgo sabiedriskās dzīves centru šajā ciemā – Sērmūkšu pamatskolu.

No pirmās līdz devītajai klasei Sērmūkšos mācās tikai 35 skolēni. Viņu vecāki lieliski saprot, ka bez apvienošanas skolai lemta likvidācija, taču neizpratni raisījis domes lēmums ar asfaltu, jauniešu centru, bibliotēku un jaunu sporta zāli aprīkotajā Sērmūkšu pamatskolā ierīkot pansionātu, kamēr skolēnus pārcelt uz telpām pagasta nomalē. Sērmūkšu pamatskolas audzēkņu vecāki ir izmisuši, sakot, ka pašvaldība par viņiem smejoties! “Netic, ka bērni četrus kilometrus iet uz skolu kājām! Ņirgājas, acīs skatoties!” stāsta vecāki.

Sendija Sprukule-Circene ir viena no aktīvākajām Sērmūkšu iedzīvotājām, mamma četriem bērniem. Vecākais šogad beigs 9. klasi, otrs iet 5. klasē, bet divi mazākie ir audžubērni. Viens turpat Sērmūkšos iet pirmskolā, otrs – vēl pavisam maziņš, dzīvo pa mājām. Sendija TV3 stāsta, ka esot sajūta – novadam tādi Sērmūkši nemaz neesot vajadzīgi.

No muižas uz skolu mežā

Skujenes pamatskola, uz kuru Amatas novads iecerējis pārcelt Sērmūkšu 35 audzēkņus, atrodas meža vidū, savus 10 kilometrus prom pa zemes ceļu, kas pēc vietējo teiktā pavasarī izšķīstot. Tur šobrīd mācās 46 bērni. Uz jautājumu, kāpēc tos nevarētu pārcelt uz ģeogrāfiski izdevīgāko Sērmūkšu skolu, ciema iedzīvotāji atbildi no pašvaldības tā arī nav saņēmuši.
To beidzot izdodas noskaidrot TV3. Novada vadītāja pēc ilgākas sarunas atzīstas, ka šī otra skola šobrīd atrodas kaimiņu novada pārraudzībā, un Amatas novads to var iegūt tikai tad, ja skolu saglabā.

Elita Eglīte,
Amatas novada domes priekšsēdētāja (LZS):

Ja Vecpiebalgas novads pieņēmis lēmumu Skujenes pamatskolu nodot mūsu pārraudzībā, lai varam sakārtot savu skolu tīklu, tad to nodod konkrētai funkcijai – izglītībai. Tās telpas nevaram izmantot ne pansionātam, ne modeļskolai.

Eglīte enerģiski baksta kartē un retoriski jautā: “Vai tad, ja Amatas novads no kaimiņu domes nepārņems Skujenes pamatskolu un atstās to meža vidū, Sērmūkšu skolas nākotne tiks atrisināta?” Bērnu trūkums ir katastrofāls. No jauna 1. klasē tuvākajos gados plāno uzņemt vien divus bērnus. Skolēnu un brīžam arī skolotāju trūkuma dēļ dziedāšanu kopā mācās no pirmās līdz ceturtajai klasei, literatūru – no septītās līdz devītajai.

Pēdējā cerība – Kučinskis

Tagadējais Ministru prezidents Māris Kučinskis ir novada priekšsēdētājas partijas biedrs, un Sērmūkšu iedzīvotāji apsver pat vērsties pie viņa, ja citādi nevarēšot. Skolas muzejā pat atrastas fotogrāfijas no 2006. gada, kad pēc skolas remonta to atklāja neviens cits kā pats Kučinskis. Ja tomēr cīņu zaudēšot, tad Sērmūkšu iedzīvotāji bērnus laidīšot kaimiņu novada Taurenes pamatskolā, kas nu sanāks tuvāk, un tie ir reāli draudi. Laukos cīnās par katru skolēnu, jo nauda, kā zināms, seko skolēnam.

Sendija Sprukule-Circene,
Sērmūkšu iedzīvotāja:

Vecpiebalgas novads jau interesējas, cik tālu laist autobusu pakaļ mūsu bērniem. Daudzi aizies no Sērmūkšiem, jo nopirkuši mājas, lai būtu blakus skolai. Izmirs tas ciems.

Ciems jau tagad pamazām izmirstot – vajadzība pēc veco ļaužu nama esot lielāka nekā pēc skolas, stāsta pašvaldībā. Visā lielajā Amatas novadā šobrīd pansionāta nav. Novada priekšēdētāja Eglīte brīdina –

šīs skolas neapvienojot, var izbeigties abas.

Vienīgais, ko Eglīte nespēj atbildēt, – kam būs vajadzīga jaunuzceltā sporta zāle, ja Sērmūkšu pamatskolā tiks izmitināti guloši sirmgalvji.

Foto

Video

0 Komentāru