63 komentāri

Kamēr Nodarbinātības valsts aģentūrā palielinās reģistrēto vakanču skaits, lauksaimniekiem ir arvien grūtāk atrast sezonas strādniekus ražas novākšanai. Jau šobrīd daudzas saimniecības darbiniekus meklē ārpus Latvijas.

Māra audzē krūmmellenes, un to novākšanai vasaras nogalē ir nepieciešams darba spēks. Pērn Latvijā nepieciešamās 150 cilvēku darba rokas atrast neizdevās, tāpēc tika pieaicināti vairāki desmiti viesstrādnieku no Ukrainas. Šogad situācija ir kļuvusi vēl sliktāka un vietējos strādniekus atrast esot vēl grūtāk.

Māra Rudzāte
krūmmelleņu audzētāja

Pagājušajā sezonā man bija 20 viesstrādnieki no Ukrainas, un arī šajā gadā man ir plāns to darīt, tāpēc, ka vienkārši nav citas izejas, jo ar katru gadu sarūk strādāt gribētāji. Man jau stāv vakance otro mēnesi, kur aicinu darbā uz vasaras periodu – nedēļā divi piezvana un apjautājas.

 

 

Latvijā arvien vairāk parādās iespēju atrast darbu, taču darba meklētāju skaits īpaši nesarūk. Tas nozīmē, ka cilvēki pēc darba nemaz tā nealkst. Salīdzinot ar pagājušo gadu, vakanču skaits ir trīskāršojies.

 

Kristīne Stašāne
NVA pārstāve

Ik gadu sākoties pavasara mēnešiem, mēs redzam savā datubāzē tendenci, ka vakanču skaits pieaug, protams, izteikts pieaugums ir sezona vakancēm, tās ir ceļu būve, būvniecība arī lauksaimniekiem ir redzams pieaugums, ja pērn vidēji mēnesī aktuālas bija ap 6 tūkstoši vakances, tad šobrīd šī tendence svārstās no 7-8 tūkstoši aktuālās vakances.

 

 

Viesstrādniekus arvien biežāk darbā aicina arī citās nozarēs, un kaut arī to darbs izmaksā dārgāk, citas iespējas neesot. Viesstrādniekam jāmaksā Latvijā noteiktā vidējā alga, kas ir 854 eiro, turklāt par katru viesstrādnieku jāmaksā 54 eiro valsts nodeva.

Māra viesstrādniekus savai saimniecībai izvēlas ar uzticamu cilvēku palīdzību, nevis caur aģentūrām. Tas, kaut nedaudz garantē, ka cilvēki būs godīgi un čakli. Arī sabiedrībai neesot jāuztraucas, ka ar viesstrādnieka statusu valstī varētu uz palikšanu.

Šobrīd viesstrādnieki tiek meklēti Ukrainā, taču uzņēmēji neizslēdz iespēju darbaspēku piesaistīt arī no citām valstīm gadījumā, ja strādāt gribētāji šajā valstī aptrūksies.

Pēc Latvijas Augļkopju asociācijas datiem, kopumā Latvijā pērn tika nodarbināti 100 viesstrādnieku. Šogad to skaits varētu dubultosies un Latvijā ogas lasīt ieradīsies vismaz 200 viesstrādnieku.

TOP komentāri

 • KKK
  +31 +30 -1

  KKK

  Pie zemniekiem neiesaku iet strādāt! Samaksā minimālo algu, un uzskata, kā tev jāstrādā verga cienīgs darbs!
 • Artis
  +29 +28 -1

  Artis

  Daudzi lv. iedzīvotāji ir paši pārliecinājušies par mūsu zemniekiem un to attieksmi pret strādniekiem. Kādā saimniecībā stādāju par traktoristu. No 6:00 līdz 23:00 bija mana ikdienas darda diena. Dzīvojot uz vietas brīvdienu arī nav. Nostrādājot apmēram 40-45dienas. Man iedeva 160.latus. Prasiju, kas tā par naudu? Avanss vai? Nē, tā esot alga par iepriekšējo mēnesi. Nezināju ko darīt. Raudāt vai sadot pa seju šim "super" zemniekam. Latvijā labas un attiecīgas algas maksā tikai ārzemnieki kuri saimnieko Latvijā. Tāpēc Latvijas zemnieki neraudiet te publiski. Par 1.euro stundā jums nestrādās neviens.
 • selma
  +28 +28 0

  selma

  "Viesstrādniekam jāmaksā Latvijā noteiktā vidējā alga, kas ir 854 eiro, turklāt, par katru viesstrādnieku jāmaksā 54 eiro valsts nodeva."
  Nopietni? Un cik vietējiem tā melleņu karaliene ir piedāvājusi TĀDU samaksu kā viesstrādniekiem? Patiešām neviens neiet lasīt par 800? Ko? Jeb atkal kārtējā "muhļīšana"? Par tādu naudu es pat padomātu, vai no ārzemēm neatbraukt atvaļinājuma laikā mellenītes palasīt... Man šķiet, tur ir kaut kāds izdevīgums ar to viesstrādnieku ņemšanu.

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl