Lauksaimnieki sašutuši par neizpildāmajiem zemes privatizācijas kritērijiem

0 Komentāru
Lauksaimnieki sašutuši par neizpildāmajiem zemes privatizācijas kritērijiem
FOTO: LETA

Kopš novembra sākuma Latvijā vairs nav iespējami lauksaimniecībā izmantojamās zemes pirkšanas un pārdošanas darījumi. Atklājies, ka iepriekšējā sasaukuma Saeimas deputāti likumā Par zemes privatizāciju lauku apvidos ir izstrādājuši neizpildāmus kritērijus. Lauksaimnieki par to pauž  skaļu sašutumu.

Šovasar Saeimas deputāti pēc vairāku gadu asiem strīdiem, pieņēma apjomīgus labojumus likumā Par zemes privatizāciju lauku apvidos. Izmaiņu galvenais mērķis bija ierobežot spekulantiem iespējas iegādāties lauksaimniecībā izmantojamās zemes.

Galvenokārt tas bija vērsts pret ārzemniekiem, kuri zemi lēti iegādājas ar nolūku to pārdot vēlāk par krietni dārgāku cenu. Oficiāli ārzemniekiem pieder 15% Latvijas valsts zemes. Taču patiesie apmēri varētu būt lielāki, jo daudzi spekulanti slēpjas aiz Latvijā reģistrētām firmām vai vietējiem viltus īpašniekiem.

Pēc likuma labojuma spēkā stāšanās atklājies, ka pirkt vai pārdot Latvijas zemi vairs nedrīkst neviens. Izrādās Saeimas deputāti, pašiem to neapjaušot, ieviesuši neizpildāmus birokrātiskus šķēršļus.

Šodien Saeimas sēdē deputāti steigšus laboja kļūdas. Turpmāk pašvaldībās veidotas komisijas vērtēs, vai ārzemju pircējam ir pieredze lauksaimniecības jomā, vai viņam ir  atbilstoša ar lauksaimniecības jomu saistīta izglītība.

Zemkopības ministrijā ir apņēmušies veicināt pašmāju zemnieku interesi par zemju iegādi.

Taču arī tie lauksaimnieki, kuriem naudas zemju iegādei ir, sūdzas par valsts izliktiem šķēršļiem. Piemēram, nākamgad stājas spēkā izmaiņas meža likumā, kas ievērojami sarežģīs aizaugušu lauksaimniecībā izmantojamu platību sakopšanu.

0 Komentāru