9 komentāri

Sezonas ogu laikā iedzīvotāji tiek aicināti doties uz zemnieku saimniecībām un lasīt ogas pašiem par pazeminātām jeb ”draugu cenām”. Zemniekiem šāda talkošana un raža kā talcinieka alga ir svarīga, jo šobrīd laukos pietrūkst darbaspēka.

Doties pašam pie krūma un lasīt sezonas ogas ir daudz izdevīgāk nekā tās pirkt veikalos vai tirgū. Pašlasītāju vienas no populārākajām ogām ir krūmmellenes, jo tās ir tik lielas un brangas, gluži kā vīnogas.

Rīdziniece Tīne ieradusies krūmmelleņu laukā pirmo reizi. Par katru salasīto kilogramu maksās četrus eiro. Viņa atzīst, ērtāk un ātrāk, protams, ir doties uz Nakts tirgu, bet apnikusi pārdevēju melošana, ievestās ogas no Polijas uzdodot par Latvijā audzētajām.

Pirms Krievijas embargo kilograms krūmmelleņu maksāja pat astoņus eiro. Tagad uz pusi lētāk. Šis ogu audzētājs Babītes novadā uz tirgiem vairs nebrauc, jo Polijas produkcijas konkurence pārāk nežēlīga.

Jānis Bierands, krūmmelleņu audzētājs

Ja ogas netiek iekšā Krievijā, tās nāk pie mums, līdz ar to ogām ļoti kritās cena. Un vienīgā iespēja, kā mēs varam konkurēt ar, tā saucamajām, lētajām poļu ogām, ir piedāvāt svaigas ogas no krūma.

Sezonā šajā saimniecībā ierodas aptuveni četri tūkstoši lasītāju.

Siltajā laikā sezonas dārza ogas nogatavojas tik strauji, ka zemnieku saimniecības nav spējīgas tās laikā novākt. Tādēļ daudz ir tādu vietu, kurās nav jāmaksā par sev pielasītājiem kilogramiem, bet tā vietā noteikts svars ogu ir jāsalasa zemniekiem. Līdz ar to zemniekiem nav jāalgo speciāli lasītāji, nav jātērē nauda ogu aizvešanai līdz tirdzniecības vietām, un galvenais – produkts neiet bojā.

Pilsētnieku došanās uz zemnieku dārziem arī kā ekoloģiskais dzīvesveids kļūst arvien populārāks. Te liela loma interneta sociālajiem tīkliem, kuros zemnieki izvieto paziņojumus, ka upenes jāņogas ērkšķogas, avenes, ķirši un citas ogas gatavas pilsētnieku vēderiem.

TOP komentāri

 • Peter
  +4 +4 0

  Peter

  Sezu laukos,no darba nebistos,stradaju pilseta,bet te laukos ka nav darba ta nav..Tad par kadiem Laukiem jus te rakstat?Valstis neesat sajaukusi?
 • roberts
  +3 +3 0

  roberts

  darbs ir ! tik manējie studenti par dienas darbu saņema 5 eiro ! tie zemnieki vispār negrib maksāt ! meklē kas pa velti strādātu ! nosmējos lasidams sludinājumu kur zemnieks meklē šoferi CE par 350 eiro mēnesī uz sezonu ! jā būtu 1350 tad es saprastu bet 350 tā ir ņirgāšanās !
 • Vitālijs Logins
  +3 +3 0

  Vitālijs Logins

  Vai tās zemnieku saimniecības ir Krievijā , Ķīnā vai uz mēness? Vai arī šā raksta žurnālistam ir pāris klašu izglītība. Kaut kāds tizlums, bet tas nav nekas jauns no žurnālistiem, sēdi pie galda, kasi "riekstus" un mēģini kaut ko murgot.

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl