Lauki tukši – badīgi gājputni noēd sējumus

Komentāri

Jauns gadalaiks, jaunas raizes zemniekiem. Pavasaris nāk ar gājputnu ierašanos, kas lauksaimniekiem nereti nozīmē noēstus sējumus un vairākos tūkstošos eiro mērāmus zaudējumus. Valsts ir gatava atlīdzināt izsalkušo gājputnu nodarījumus – zemnieki var pieteikties kompensācijām.

Gājputnu apetīte ir visai branga – zaļos laukus viscaur klāj melni, noknābāti zemes caurumi. Maltīti ziemājos ietur zosis un gulbji, un graudkopis Gunvaldis Sproģis lēš, ka sējumus reizēm apsēdušas tūkstošiem zosu. Ar izsalkušajiem lidoņiem lauksaimnieks cīnās jau pārdesmit gadus, bet pēdējā laikā gājputnu baru kļūstot arvien vairāk. Pavasaros zemniekiem tas nozīmē tikai vienu – milzu zaudējumus.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Gunvaldis Sproģis, z/s ”Joži” saimnieks

Šeit ganījās zosis un gulbji. Var redzēt, ka palikuši trīs centimetri no labības. Kā redzam visapkārt, desmitiem, simtiem hektāru zosis ir noēdušas. No šī lauka labākajā gadījumā dabūsim līdz 50% ražu. Ja no hektāra nokuļam sešas tonnas, tonna maksā 120-150 eiro, katrs var izrēķināt pats.

Valsts kompensēs

No pagājušā gada atjaunota krīzes gados likvidētā iespēja zemniekiem pieteikties uz kompensācijām. Bet ir priekšnoteikums, lai to saņemtu – zemniekam jāveic putnu baidīšana. Sproģu saimniecībā ir viens šāds biedu rīks – skaņas lielgabals.

Tomēr labums no tā neesot – uz graudiem kārās zosis pēc šāviņa pārlido uz citu vietu. Tāpēc Gunvaldis ir skeptisks, vai maz ir iespējams efektīvi putnus aizbaidīt.

Gunvaldis Sproģis, z/s ”Joži” saimnieks

Kādi ir tie pasākumi, nezinu. Zvanu, prasu ornitologam. Viņi man saka, mēs nodarbojamies ar putnu pievilināšanu, nevis baidīšanu. Bet ja vajag baidīt, ņemiet kādas palīgierīces – taures, bungas un ejiet pa lauku un baidiet. Tas nav nopietni.

Daiga Vilkaste, VARAM Dabas aizsardzības departamenta direktore

Noteikumi paredz arī atbaidīšanas veidu. Vai tas ir ar skaņu, vai tie ir žogi, elektriskie gani. Ir zināmi pienākumi zemniekam, zemes īpašniekam, kas ir jāizdara.

Šīs kompensācijas izmaksā no valsts budžeta. To apjoms atkarīgs no postījumu apmēra un veida. Piemēram, pērn izmaksāts 72 tūkstošu eiro liels atbalsts. Šajā skaitā ietilpst arī viena pārsimts eiro kompensācija par kāda lāča nodarītiem postījumiem biškopībā.

Noknābāto un izbradāto lauku īpašnieki savus iesniegumus pašlaik var iesniegt valsts vides dienestā.

Foto

Skaties video!

Ar riteni uz darbu. Arī ziemā!

Ar riteni uz darbu. Arī ziemā! 1

Vai Latvija varētu kļūt par velo zemi līdzīgi kā Nīderlande? Vai pie mums maz iespējams braukt ar riteni visu gadu? Un kā komfortabli ierasties savā birojā, ja esi minies uz darbu ar riteni ziemā?

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

2018. gads make-up pasaulē mirdz vēl spožāk nekā iepriekšējais. Tendenču virsotnēs gozējas metālisks spīdums, gliteri un pat uz ādas uzlīmējami akmentiņi, ļaujot mums uzmirdzēt kā dārgakmeņiem. Ja ar mirdzumu un spīdumu jau esam pazīstamas kopš pagājušā gada, tad viena toņa acu ēnas, izteikti kuplas skropstas un citas aktuālākās tendences vēl jāiepazīst. Esi gatava jauniem skaistuma piedzīvojumiem? Iepazīsties ar 10 interesantākajām grima tendencēm šajā gadā!

Lasi vēl