Latviju no Krievijas beidzot nošķir žogs!

Pievienot komentāru
Latviju no Krievijas beidzot nošķir žogs!
Foto: Monta Jakovela ()

Uz Latvijas un Krievijas robežas tiek būvēts žogs nolūkā mazināt nelegālo imigrantu iekļūšanu Latvijā. Tiesa, žogs nestiepsies gar visu valsts austrumu robežu, to izbūvēs tikai trešdaļā. Robežsargi, kuru ikdiena ir apsekot valsts malu, norāda, ka žogs pamatīgi atvieglos darbu un palīdzēs daudz ātrāk reaģēt uz mēģinājumiem to apiet.

Robežpārkāpēju kļūst arvien vairāk

Pēdējā laikā robežpārkāpēju kļuvis arvien vairāk. Kopš gada sākuma jau aizturēti 93 trešo valstu piederīgie, lielākoties vjetnamieši, afgāņi un irākieši. Kā norāda Valsts robežsardzes Galvenās pārvaldes pārstāvis Mareks Petrušins, nu jau gandrīz vairs nav tādu posmu, ko nelegālie imigranti nebūtu mēģinājuši šķērsot.

2014. gads un 2015.gads rāda, ka nav vairs praktiski šādas struktūrvienības uz zaļās robežas, kur nebūtu aizturēts kāds pārkāpējs.

Latvijas austrumu robeža ir 276 kilometru gara, daudzviet robežu veido dabiskie šķēršļi – upes un purvi. Taču gana lieli posmi ir viegli šķērsojami, atliek vien iziet cauri mežam vai pārlēkt pāri grāvim.

Žoga būvniecība rit pilnā sparā

Lai mazinātu nelegālo imigrantu plūsmu, pērn sākās vērienīga robežas labiekārtošana. 12 metru platumā izcirsti koki un krūmi, pat nosusināti purvāji un ierīkota kontrolpēdu josla. Beidzot uzbūvēts arī pirmais žoga posms.

Tas stiepjas trīs kilometrus, taču plānots, ka kopumā žogu izbūvēs 90 kilometru garumā. Tiesa ar vairākiem pārrāvumiem. Žogu izvietos tajās vietās, kur nelegālie imigranti līdz šim visvieglāk un netraucētāk spējuši iekļūt Latvijā.

Aptuveni trīs metrus augstais žogs veidots no stiepļu pinuma, ar asu žilešu vijumu tā augšpusē. Robežsardzes vadītājs Ludzas pārvaldes Aizgāršā Edgars Rancāns norāda – žogs neatrisina visas problēmas, taču ļaus efektīvāk veikt robežas uzraudzību:

Tas var iedarboties arī psiholoģiski, jo, redzot tādu žogu, diez vai gribēsies to šķērsot. Otra lieta, ka diezgan daudz laiks var aiziet, ai to pārvarētu. Un līdz ar to mums ir vairāk laika, lai laicīgāk aizturētu nelikumīgi šķērsojušos cilvēkus

Žogā tomēr būs arī pārrāvumi

Vienlaidus žogs būs trīs līdz piecus kilometrus, tad sekos pārrāvuma posms. Gan pašu robežsargu vajadzībām, gan zvēru migrācijai. Taču tas nenozīmējot, ka šajā vietās būs vieglāk iekļūt Latvijā. Petrušins stāsta, ka pārrāvuma posmi tiks pastiprināti uzraudzīti,

Tur, kur tas žogs tomēr beidzas, mēs izliekam tehniskos līdzekļus – vai nu videonovērošanu vai sensorus, arī patruļa biežāk tur būs. Arī žogs pats par sevi nav panaceja, tāpat patruļai gar viņu ir jāstaigā un jāskatās, varbūt tomēr kāds ir mēģinājis līst viņam pāri. Nav jau nekas neiespējams, ar trepēm un paklājiem, bet tas viss aizņem laiku, rada troksni, dod iespēju robežsargiem papildu piefiksēt pazīmes, ka vispār robežas pārkāpums ir noticis.

Nosaluši un nelaimīgi

Rancāns stāsta, ka lielākoties nelegālie imigranti ir samaksājuši cilvēku kontrabandistiem, kas solījuši sagaidīt uz kāda ceļa šaipus žogam. Bet nereti migrantu grupas klīst pašas uz savu galvu.

Dažreiz viņi ir priecīgi, ka viņi ir paņemti ciet. Jo viņi pa naktīm ir slapji un nosaluši. Visādi ir bijis, viņi ir izmocīti, vairākus kilometrus nogājuši, jo viņiem jau arī bija jāmēro ceļš līdz šejienei no Krievijas Federācijas puses.

Krievijas robežsardze neraujas sadarboties

Izrādās, Krievijas robežsargi negribīgi atzīst, ka kāds nemanot izkļuvis no viņu valsts un uzraudzības zonas, tādēļ Latvijas pusei jāspēj divtik efektīvi savākt pierādījumus, ka robežpārkāpums ir noticis. Plānots, ka šogad žogu izbūvēs 15 kilometru garumā. Bet vērienīgo projektu plānots pabeigt 2020.gadā, tam gan nepieciešami 80 miljoni eiro.

Foto

Skaties video!

Lasi vēl