Latviju grasās atslēgt no Krievijas elektrotīkliem; pirmais tests jau nākamgad

4 komentāri
Latviju grasās atslēgt no Krievijas elektrotīkliem; pirmais tests jau nākamgad
Foto: AFP / SCANPIX

Kaut visādi citādi Baltijas valstis ir integrētas Eiropā, no enerģētikas viedokļa joprojām esam Krievijai piesaistīta saliņa. Lai to mainītu, līdz 2025. gadam ieplānotas pamatīgas veco elektrolīniju un sadales staciju pārbūves.

Kā skaidro atbildīgie, ja ASV prezidents Donalds Tramps 11. jūlijā jautāja, kādēļ viņam aizsargāt Vāciju, kamēr tā atkarīga no Krievijas gāzes, tad līdzīgu jautājumu varētu uzdot par Latvijas elektrotīkliem.

Jānis Patmalnieks
Ekonomikas ministrijas valsts sekretāra vietnieks enerģētikas jautājumos

Latvija kaut kādā mērā ir ļoti līdzīgā situācijā. Mums tagad ir iespēja ievest gāzi no citām valstīm, taču elektroenerģijas tīklos mēs esam pilnībā integrēti Krievijas un Baltkrievijas sistēmā. No tāda drošības viedokļa šis ir viens no lielākajiem enerģētikas politikas riskiem, kas mums ir Latvijā un pie kā novēršanas darbs notiek jau vairāk nekā desmit gadu.

Projektu īsteno AS “Augstsprieguma tīkls” sadarbībā ar pārējo Baltijas valstu elektropārvades operatoriem. Elektrolīniju pārbūves izmaksas Latvijas teritorijā vien būs vairāk nekā 400 miljoni eiro, bet visā Baltijā kopumā – vairāki miljardi.

Arnis Staltmanis
AS “Augstsprieguma tīkls” valdes loceklis

Reālā situācija tāda, ka taisni pārvades sistēmas izbūves jomā ļoti daudz projektu jārealizē Lietuvas iekšienē, un, ja es nešaubos, tas cipars varētu būt pat tuvu miljardam eiro.

Šo daudzmiljonu projektu būs jāuzmana arī visu iesaistīto valstu regulatoriem, jo šādi tēriņi varētu ietekmēt arī elektrības sadales tarifus. Latvijas Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas (SPRK) vadītājs Rolands Irklis gan mierina, ka patērētājiem cenu izmaiņas nebūtu jāpamana, jo lielāko daļu izmaksu segs Eiropas Savienība un tīklu uzturētāja peļņa.

Rolands Irklis
SPRK priekšsēdētājs

Iespaids uz pārvades tarifu ir mazāks par vienu procentu. Ņemot vērā, ka pats pārvades tarifs veido salīdzinoši nelielu daļu no kopējām elektrības pakalpojuma izmaksām, tad faktiski, kā es teicu, uz galalietotāju maksājumiem tas iespaids varētu būt būtībā nepamanāms.

Pilnīga Baltijas valstu elektrotīklu sinhronizācija ar Eiropu plānota 2025. gadā, bet jau nākamgad testa laikā notiks atvienošanās no Krievijas un Baltkrievijas energosistēmām uz vienu diennakti, lai redzētu, vai esam uz to spējīgi.

TOP komentāri

 • Malda Freiberga
  0 0 0

  Malda Freiberga

  Sen jau bija laiks to darīt - pirms 20 g., jo ko dara īstā laikā, tas atmaksājas pozitīvi. Tagad nobijušies no Trampa draudiem un darīs to, kas patiešām radīs 2x dārgāku elektrību. Ja eiropas minimālo algu 8.5 euro (bruto) stundā maksā, tad esam arī par dārgo elektrību spējīgi samaksāt. Mūs - tautu pazemoja PSRS laikos krievu valdība, tagad 30 gadus mūsu pašu valdība.
 • Arnis Antonovs
  0 0 0

  Arnis Antonovs

  Kā parasti viņi saka, ka tas neietekmēs elektroenerģijas cenas. Bet realitātē mēs atkal saskārsimies ar 2x dārgāku tarifu.... ☹️😡
 • Klimakss

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl