Latviju apmeklē arvien vairāk tūristu; pieaudzis gan ārvalstu, gan vietējo ceļotāju skaits

4 komentāri

Pozitīvas tendences tūrisma nozarē Latvijā. Piektdien publicētie Statistikas pārvaldes dati liecina, ka pērn par teju 2% audzis to tūristu skaits, kas Latvijā arī nakšņojuši. To darījuši gandrīz trīs miljoni ceļotāju.

Kopumā pagājušajā gadā Latvijas tūristu mītnēs  – viesnīcās, viesu namos, kempingos, telšu vietās  – nakšņojuši gandrīz trīs miljoni cilvēku. Tas ir par nepilniem diviem procentiem vairāk nekā gadu iepriekš. Raugoties detalizētāk, pērn Latviju apmeklēja gandrīz divi miljoni ārvalstu viesu, kas ir par procentu vairāk nekā gadu iepriekš.

Turklāt pozitīvā ziņa, ka ārzemnieki Latvijā arī uzkavējas arvien ilgāk – audzis šeit pavadīto nakšu skaits.  Aktīvāki pērn kļuvuši arī pašmāju ceļotāji. Latvijas iedzīvotāji gadu no gada arvien vairāk apceļo savu zemi.  Tomēr līdz vidējam Eiropas Savienības valstu līmenim, kad puse no valsts tūristiem ir ārvalstnieki, puse – vietējie, vēl ir, kur augt.

“Latvijā sanāk tā, ka ārvalstnieki mums nosedz 70% mītnes zemes apmeklējumus, bet mūsu pašu latviešu vai rezidenti, viņi apmeklē apmēram 30%,” stāsta Centrālās statistikas pārvaldes pārstāvis Armands Plāte.

No ārzemju viesiem 700 tūkstoši ieradās no mūsu kaimiņvalstīm.  Kopumā gan visvairāk viesu uzņemts no Krievijas, Vācijas, Lietuvas, Igaunijas, Somijas, Lielbritānijas, Zviedrijas, Polijas, Norvēģijas un Francijas. Tūristu iecienītākais galamērķis ir Latvijas galvaspilsēta.

“Ārzemnieki aptuveni 75% apmeklē Rīgu, tad mēs, latvieši, 25% paņemam to, kā galamērķi. Otrā vietā ir Jūrmala, ja ārzemniekiem tie 10%, mums tas pats apmēram. Pēc tam jau sākas izmaiņas, Liepāja, Sigulda, un atšķirībā no ārzemniekiem, latviešiem daudz vairāk patīk arī Jelgava un Daugavpils,” saka Plāte.

Kā norāda eksperti, lielākā daļa tūristu te brauc pavadīt nedēļas nogali vai pat atvaļinājumu, un Latvijā viņus interesē kultūras pasākumi, daba un gastronomija, jūgendstila arhitektūra un jūras piekraste un mazpilsētu šarms, kā arī aktīvais tūrisms. Sagaidāms, ka Latvija kā tūrisma galamērķis kļūs arvien pievilcīgāka.

“Pēdējā laikā tendences liecina, ka tūristi ir noguruši no masu tūrisma, no masu tūrisma galamērķiem, un Latvija tādā ziņā ir ideāla vieta, kur baudīt autentiskāku tūrisma piedāvājumu, izvairīties no rindām, no mākslīgi paaugstinātām cenām,” uzskata Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras (LIAA) Tūrisma departamenta direktore Inese Šīrava.

Kā norāda Šīrava, Latviju apmeklē ļoti dažādas cilvēku grupas.

“No tuvajiem tirgiem, piemēram,  Lietuvas un Igaunijas, tur mūs apmeklē ģimenes ar bērniem, jo  ir ērti atbraukt ar automašīnu nedēļas nogalēs. Bet ir tirgi, piemēram, Skandināvija un Vācija, kur mūs savukārt apmeklē senioru paaudzes cilvēki,” stāsta Šīrava.

Tuvākajos gados Latvija par mērķi izvirzījusi veicināt tieši darījumu tūrismu, piesaistot uzņēmējus, kas šeit vēlas organizēt konferences, kongresus un dažādus lietišķos pasākumus.

Raugoties ilgākā laika periodā par tūristu skaita pieaugumu, arī ir iepriecinoši dati. Pēdējo teju desmit gadu laikā –  kopš 2010.gada – tūristu skaits Latvijā ir dubultojies.