3 komentāri

Lai gan no marta sākuma putnu gripas draudu dēļ spēkā ir stingri ierobežojumi pat vismazākajiem mājputnu turētājiem, piemājas saimniecības nesteidz ieslēgt savas vistas un pīles. To atklāja Pārtikas un veterināra dienesta (PVD) inspektoru Īslīces pagastā veiktās pārbaudes, kurās klāt bija arī raidījums “LNT Ziņu TOP 10”.

Saimniecību īpašnieki ar ierobežojumiem ir neapmierināti un pat raksta PVD anonīmas dusmu pilnas vēstules.

Bērzu ciema iedzīvotājai Agotai Stancelei pieder viens gailis un trīs vistas. Neviens putns nav reģistrēts. Par bīstamo putnu gripu sieviete esot dzirdējusi, bet neesot informēta par to, ka mājputni tagad ir jātur kūtī vai no savvaļas putniem norobežotās telpās.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Foto

Viņa saka, ka putnus negrasās reģistrēt. ”Ielikšu katlā un iedošu sunim. Vecas vistas, ko viņas tur reģistrēt. Tikai gailis ļoti skaists. Nu jālikvidē. Es taču neiešu dedzināt kūtī elektrību un pirkt barību, un viņš tāpat nedēs,” secina Agota.

Inspektori saimniecei izteica brīdinājumu un ieprotokolēja apņemšanos nedēļas laikā putnus nokaut. PVD atbrauks, pārbaudīs.

Pastališķu ciemā kādas 15 vistas un pīles brīvi pastaigājās pa āru un trīs kūts durvis ir vaļā. Putnu saimniece dzīvojot ciema centrā, daudzstāvu mājās, zina teikt kāds netālu no kūtīm sastapts vietējais iedzīvotājs.

Pēc vārda un uzvārda noskaidrotajā dzīvesvietā PVD inspektorēm durvis neviens neatvēra. Tādēļ iespējamā putnu saimniece pa pastu saņems uzaicinājumu personīgi ierasties PVD Zemgales pārvaldē. Ja viņa neieradīsies, inspektori dosies pie viņas atkārtoti.

PVD inspektores pieļauj, ka nostrādājis ”lauku telegrāfs”. Kaimiņi mēdz cits citu brīdināt. Vai arī otrādi – sūdzības PVD kļūst par sava veida izrēķināšanās metodi. Par ārā izlaistām vistām vai nečipotiem suņiem laucinieki ziņo aktīvi.

Saimniecībā ”Raģi” vistas agri iet gulēt, bet daži putni tomēr vēl ir palikuši laukā. Saimniecei izrakstīts brīdinājums, bet viņa skaidro: 35 vistas un četrus gaiļus ir grūti noturēt iekštelpās. Pastaigas svaigā gaisā uzlabojot gan dējību, gan olu kvalitāti. Gājputni šajā apkaimē vēl neesot manīti, tāpēc sieviete bija pārliecināta, ka putnu gripas draudu vēl nav.

”Pagaidām pie mums te neuzturas tie putnu bari. Vienīgais, mani uztrauc tās bezdelīgas. Viņas pieradušas te visu laiku dzīvot, pa kūtīm, nezinu, kā ar tām tikt galā,” saka saimniecības ”Raģi” īpašniece Rima Balčūnaite.

Lai aplipinātu visu mājas ganāmpulku, pietiek ar vienu slimu savvaļas putnu vai arī dzīvnieku, vai cilvēku, kurš slimību ievazā. Tāpēc barība jātur slēgtā telpā, pakaišiem jābūt apsegtiem, apģērbs jāmaina, bet apavi un rokas jādezinficē.

Saimniecībā ”Lepšas” uzlikti paštaisītie dezinfekcijas paklāji, kuri nemaz neizmaksājot dārgi. Kūts pārvaldniece saprot: būs jāpaciešas. Jo uz svariem ir liktas 350 vistu dzīvības. Ja kaut viena no viņām saslims ar putnu gripu, būs jānokauj visas. Pārbaudes laikā inspektores apseko arī vistu pastaigu laukumu, kuru var piemērot PVD prasībām, pat piesaistot Eiropas fondu naudu.

Pašlaik Lauksaimniecības datu centrā ir reģistrēti aptuveni 3500 saimniecību, kurās tur apmēram 4,5 miljonus putnu. Lielāka daļa – vairāk nekā četri miljoni – ir reģistrēti lielajās fermās. Bet piemājas saimniecībās – tikai 400 000putnu. PVD pieļauj, ka piemājas saimniecību skaits, kurās tur līdz desmit vistām, varētu būt desmit reizes lielāks, nekā ir reģistrēts. Un tieši neuzskaitītie putni tiek uzskatīti par lielāko risku vīrusa izplatībai.

Pašlaik Eiropā no putnu gripas vīrusa ir brīvas tikai divas valstis: Igaunija un Latvija. Risks, ka putnu gripa šajā pavasarī atnāks arī pie mums, ir ļoti augsts.

Piemājas saimniecību īpašnieki ar jaunajiem ierobežojumiem ir ļoti neapmierināti un pat raksta PVD anonīmas dusmu pilnas vēstules – ka savus putnus nereģistrēs, par slimību neziņos, bet putnus nokaus un apēdīs, un ”neviens gailis pakaļ nedziedās”.

”Protams, cilvēkiem nepatīk papildu pasākumi. Iespējams, cilvēki nesaprot sekas, kādas būs gan viņu ganāmpulkam, jo mirstība ir praktiski 100%, gan arī tuvākai apkārtnei, kur tiks noteikta trīs un desmit kilometru karantīnas zona, gan visai valstij, kura var zaudēt eksporta tiesības,” komentē PVD ģenerāldirektors Māris Balodis.

PVD sauc palīgā pašvaldības. Tām jāveic skaidrojošais darbs, kā arī jāiesaista pašvaldības policija. Patruļbraucienu maršruti tiek papildināti ar vietām, kur tur mājputnus.

Piemēram, Ķekavā, policijai apsekojot mazdārziņu teritoriju, uzieti ne tikai kaķi, suņi, kazas, bet arī pīles un vistas, kas brīvi uzturas ārā. Par novietni policisti tūdaļ ziņoja PVD.

Putnu fabrikā ”Ķekava” putnu gripas dēļ strikti samazināts apmeklētāju skaits un pirms iekļūšanas teritorijā gan cilvēkiem, gan mašīnām ir jāšķērso dezinfekcijas barjera. Mēneša beigās uzņēmuma veterināri aicina vietējos iedzīvotājus uz bezmaksas semināru par putnu gripu.

”Visi putni, kas tiek turēti piemājas saimniecībās, mums tiešām ir liels drauds. Jo mēs ļoti labi zinām: ja putnu gripas vīruss skar kādu konkrētu novietni, tad iestājas ļoti strikti ierobežojumi gan dzīvnieku pārvietošanai, gan produkcijas realizācijai,” norāda putnu fabrikas ”Ķekava” galvenā veterinārārste Tatjana Lisakovska.

TOP komentāri

 • Redziet -
  +4 +3 -1

  Redziet -

  Kas šito taisa ? Jūs man neviens neiestāstīsiet, ka tas nav speciāli darīts, lai te likvidētu lauksaimniecību, un lauki būtu tukši. Jau ir. Kāpēc vēl kaķi nav jāreģistrē ? Pilns viņu ir visur, ar tiem neviens negrib tikt galā. Cūkas laukos vairs nav, likvidēsim arī vienīgos mājas sargus no zagļiem, likvidēsim putnus, nu nebūs mums savas cūkgaļas, ne olu, bet nedomājiet, ka es tos produktus pirkšu veikalā. Prātā nav nācis. Iztikšu, un būšu tāpat izdzīvojusi . Apmēram gandrīz tā, kā kādā blokādē. Dzīvojām 50 gadus PSRS, nezinājām ne narkotikas, ne azartspēles, ne cūku mēra, ne putnu gripas. Nebija, un kāpēc nebija ?????? 50 gadus nebijām dzirdējuši par tādām lietām. Postītāji, vairāk nekas, nedos cilvēkiem Latvijā mierīgi dzīvot, kaut arī nabadzībā. Kas būs nākošais ? Tīfs , lai vēl atlikušās cilvēku rindas paretinātu.
 • veģetāris
  +2 +2 0

  veģetāris

  Varbūt ir jāsauc talkā mednieki.Jāsarindo gar Latvijas robežu un lai likvidē visu kuri ielido. Un protams vēl par padarīto dāsni samaksāt. Līdzīgi kā ir ar tām mežacūkām. Jo patreiz izskatās ,situācija ir tāda kā aprakstīta iepriekšējā komentārā. Pilnīgs sviests.
 • Hm
  0 0 0

  Hm

  No kurienes visi šie vīrusi rodas?Nu gluži kā pēc pasūtījuma!vēl tik cilvēku vīruss trūkst, kas zin, tāds ar beigās uzradīsies.Kritīsim kā mušas. Un kādas tas ir un būs izdevīgi.

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Ar riteni uz darbu. Arī ziemā!

Ar riteni uz darbu. Arī ziemā! 1

Vai Latvija varētu kļūt par velo zemi līdzīgi kā Nīderlande? Vai pie mums maz iespējams braukt ar riteni visu gadu? Un kā komfortabli ierasties savā birojā, ja esi minies uz darbu ar riteni ziemā?

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

2018. gads make-up pasaulē mirdz vēl spožāk nekā iepriekšējais. Tendenču virsotnēs gozējas metālisks spīdums, gliteri un pat uz ādas uzlīmējami akmentiņi, ļaujot mums uzmirdzēt kā dārgakmeņiem. Ja ar mirdzumu un spīdumu jau esam pazīstamas kopš pagājušā gada, tad viena toņa acu ēnas, izteikti kuplas skropstas un citas aktuālākās tendences vēl jāiepazīst. Esi gatava jauniem skaistuma piedzīvojumiem? Iepazīsties ar 10 interesantākajām grima tendencēm šajā gadā!

Lasi vēl