2 komentāri

Latvijas veselības aprūpe ar 770 miljonu eiro budžetu ir uz katastrofas sliekšņa, atzīst veselības ministrs Guntis Belēvičs.

Viņš apņēmies līdz Latvijas 100. dzimšanas dienai – 2018. gadam, izstrādāt un ieviest jaunu veselības aprūpes finansēšanas modeli, kas, iespējams, sauksies obligātā veselības apdrošināšana.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Pārliecināšana var būt nepieciešama, jo ministrs neizslēdz, ka būs jāievieš jauns papildu maksājums. Kādu modeli tieši izstrādāt – to lems valdība, kurai jau līdz 1. jūlijam Veselības ministrija iesniegs ziņojumu ar scenārijiem. Savukārt tie taps ministra vadībā izveidotās divās darba grupās.

Pirmajā Finanšu, Labklājības un Veselības ministrijas eksperti kopā ar pārstāvjiem no sabiedriskām organizācijām ģenerēs idejas par modeļiem. Bet tad ideju apspriešanu turpināsies darba grupā, kurā būs veselības, finanšu un labklājības ministri, kopā ar Saeimas sociālo un darba lietu komisiju.

Pirms 20 gadiem Latvija, veidojot savu veselības sistēmu, izvēlējās iet atšķirīgu ceļu no tuvākajiem kaimiņiem – Lietuvas un Igaunijas. Tur šobrīd ir aptuveni tas, ko Latvija cenšas neveiksmīgi ieviest jau daudzus gadus – valsts obligātā veselības apdrošināšana.

Latvijā valsts nodrošina veselības aprūpi no kopējā valsts budžetā savākto nodokļu katla. Arī tā ir sava veida apdrošināšana – maksājam nodokļus un faktiski visiem pieejami valsts noteikti pakalpojumi. Tomēr šī apdrošināšana nav personalizēta.

Tāda ir kaimiņos – tur ir atsevišķs nodoklis, kas nonāk Veselības apdrošināšanas fondā, no kura apmaksā plānveida veselības aprūpi jeb to, uz kuru Latvijā stāv garās rindās.

Bet visās valstīs vienojošais ir tas, ka no valsts budžeta visiem tiek nodrošināta neatliekamā palīdzība, bet pensionāriem, studentiem, bērniem un tamlīdzīgi arī plānveida pakalpojumi.

Foto:

Igaunijā obligātās veselības nodokli iekasē kopā ar sociālo nodokli. Tas, līdzīgi kā pie mums, ir 33%, un no tā daļu – 13% nodala veselības apdrošināšanas fondam, kurā cilvēks uzkrāj naudu arī īslaicīgai darba nespējai.

Lietuvā veselības apdrošināšanas iemaksa ir 9% no bruto algas, kur 6% maksā darbinieks, 3 – darba devējs. Mazākais maksājums ir šie procenti no minimālās algas. Tur nodokli iekasē iestāde, kas līdzīga mūsu valsts sociālajai apdrošināšanas aģentūrai.

Lietuvas piemērs liecina, ka Veselības apdrošināšanas fondā lielu daļu pat veido valsts budžeta maksājumi, lai ar tiem apdrošinātu sociāli mazāk aizsargātas personas, tostarp pensionārus, bērnus, bezdarbniekus, studentus un citus.

Labklājības ministrs pieļauj novirzīt sociālā budžeta naudu veselības aprūpei, taču ne vairāk kā 1%, jeb 50 miljoniem gadā, turklāt ar nosacījumu, ka šī nauda tiks tērēta tikai un vienīgi pensionāru veselības aprūpei.

Pie esošā nodokļu līmeņa būtu iespējams būtiski palielināt finansējumu veselības aprūpei, uzskata veselības ministrs, bet viņš šaubās par valdības spēju vienoties par to.

Ministrs aplēsis: lai dabūtu ārstniecības nodrošināšanai trūkstošos 500 miljonus, nepieciešamas, lai 900 tūkstoši strādājošo no savas kabatas samaksātu vidēji 25 eiro ik mēnesi, bet viņu darba devēji vēl 25 eiro, tātad kopā 50 eiro. Mazu algu saņēmējiem iemaksas tiktu pieļautas mazākas.

Skaties video!

TOP komentāri

 • Seniors
  +2 +2 0

  Seniors

  Neticu , kad kaut kas , mainisies ! Tas grupas un padomes , visu sakartos , sava laba ! Butu izrunajusies , ar Valsts iedzivotajiem , ka mainit un , ko mainit . Tad vel varetu but iznakums .Bet , komisijas un darba grupas , kuras sez Saeima , visu nobidis , sava laba , un parastie lautini , paliks (karteja), mulka loma !!!
 • Homērs Simpsons
  0 0 0

  Homērs Simpsons

  Kada latvijai vajadziga veselibas aprupe ? Tagad ir divas prioritates - armijas stiprinasana jo krievija tiklidz beigsies kars sirija iebruks musu dzimtene ,un rupes par visas tautas milotajiem beglisiem un klaidoniem ,atvainojos ,ari tautas kalpu un valdnieku algas paaugstinasana.

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Ar riteni uz darbu. Arī ziemā!

Ar riteni uz darbu. Arī ziemā! 1

Vai Latvija varētu kļūt par velo zemi līdzīgi kā Nīderlande? Vai pie mums maz iespējams braukt ar riteni visu gadu? Un kā komfortabli ierasties savā birojā, ja esi minies uz darbu ar riteni ziemā?

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

2018. gads make-up pasaulē mirdz vēl spožāk nekā iepriekšējais. Tendenču virsotnēs gozējas metālisks spīdums, gliteri un pat uz ādas uzlīmējami akmentiņi, ļaujot mums uzmirdzēt kā dārgakmeņiem. Ja ar mirdzumu un spīdumu jau esam pazīstamas kopš pagājušā gada, tad viena toņa acu ēnas, izteikti kuplas skropstas un citas aktuālākās tendences vēl jāiepazīst. Esi gatava jauniem skaistuma piedzīvojumiem? Iepazīsties ar 10 interesantākajām grima tendencēm šajā gadā!

Lasi vēl