Latvijas Valsts policijas darba uzlabošanai apstiprināti vērienīgi plāni

Komentāri
Latvijas Valsts policijas darba uzlabošanai apstiprināti vērienīgi plāni
FOTO: LETA

Par to, kādā virzienā turpmāk notiks Valsts policijas attīstība, šodien vienojusies valdība. Īpaši aktuālu to padarījusi pašreizējā drošības situācija Eiropā. Ministru apstiprinātā koncepcija prasīs gan likumu izmaiņas, gan arī prāvus naudas līdzekļus.

Viens no uzsvariem valsts policijas koncepcijā ir likts uz jauno darbinieku apmācību. Tos sagatavo koledža. Ierobežoto resursu dēļ mācību uzsvars galvenokārt likts uz teorētisko zināšanu apguvi, jo praktiskajām nepieciešami speciāli aprīkoti kabineti.

Piemēram, nozieguma vietas apskate, pirkstu nospiedumu noņemšana, pierādījumu meklēšana tiek veikta telpā, kas vairāk atgādina nolaistu dzīvokli.

No vienas puses – tas ir pluss, vide pietuvināta reālajiem apstākļiem. No otras, tā parāda, ka labākus nevar atļauties.

Praktisku iemaņu trūkumus jaunajai policistu kalvei var liegt kvalitatīvi vākt pierādījumus, darboties stresa situācijās, un pat novest pie letālām sekām.

Tādēļ šeit cer, ka jaunā koncepcija laika gaitā, ļaus gan izveidot pienācīgus apstākļus sporta treniņiem, gan visu citu, kas nepieciešams uzsākot reālas dienesta gaitas.

Ieguldījumi policijas koledžas insfrastruktūrā ir tikai viena no koncepcijas sadaļām. Darbs pie tās aizsākas jau pirms vairākiem gadiem un nu beidzot guvusi atbalstu valdībā.

Terora draudi Eiropā ir likuši pārskatīt policijas iespējas veikt patrulēšanu stratēģiski svarīgos objektos. Pēc aptuvenām aplēsēm šobrīd policijā ir ap 700 cilvēku deficīts.

Vismaz daļu no tiem plānots gūt atsakoties no apcietināto iesaistīšanas ieslodzīto konvojēšanā, to nodot ieslodzījumu vietas pārvaldei.

Tieši tāpēc, pārmaiņas gan nav gaidāmas uzreiz. Piemēram, praktiskās apmācības kabineti policijas koledžā, gaidāmi ne ātrāk kā pirms trim gadiem. Bet attiekšanās no konvojēšanas vēl ilgākā posmā.

Ātrāk varētu tikt ieviesta kriminālprocesa izmeklēšanas vienkāršošana – citiem vārdiem, samazinot policista darbu ar dokumentiem.

Vienlaikus, lai nemazinātos izmeklēšanas kvalitāte, policistiem un prokuroriem plānota vienota apmācību sistēma.

Koncepcijas īstenošana prasīs ievērojamus ieguldījumus, taču par tiem patlaban ir lielākā neskaidrība. Valdībai iesniegtajos dokumentos minētie skaitļi liecina, ka nākamgad būtu vajadzīgi vairāk nekā seši miljoni eiro, bet 2018. gadā – vairāk nekā septiņi miljoni. Taču nepieciešamais apjoms un finansējuma avots vēl tiks vērtēti.

Video

Lasi vēl