Latvijas Universitātē sāks jaunu studiju programmu – epidemioloģijas statistika

0 Komentāru
Latvijas Universitātē sāks jaunu studiju programmu – epidemioloģijas statistika
IMAGO / SCANPIX

Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) un arī Infektoloģijas centrs ar cerībām raugās uz Latvijas Universitātes (LU) jaunveidojamo studiju programmu – epidemioloģijas statistika. Tā ļaušot daudz precīzāk prognozēt ne tikai slimības, bet arī cik daudz vakcīnu mums jāiepērk.

Kā ierobežot un izbeigt koronavīrusa izplatību sabiedrībā, Latvijas valdība un krīzes vadības padome rīkojas saskaņā ar epidemiologu norādījumiem. Katrs solis kā jebkurā citā infekciju saslimšanā ir balstīts situāciju modelēšanā, pārneses mehānismu analizēšanā un likumsakarību matemātiskajos aprēķinos.

Epidemioloģijas un medicīnas statistiku kā atsevišķu zinātni šobrīd nevar apgūt ne Latvijā, ne Baltijā, tāpēc Latvijas Universitātes jaunveidojamā studiju programma maģistra līmenī jau devusi cerību Slimību profilakses un kontroles centram iegūt jaunus speciālistus un uzlabot datu drošticamību.

”Gan infekciju slimību, gan visu pārējo slimību prognozēšanā. Lai varētu saprast slimības tendences veikt pētījumus daudz plašāk, nekā tas tagad notiek. Šiem medicīnas statistiķiem būtu plašs lietojums. Šos speciālistus šobrīd neviens negatavo, tāpēc tā programma ir vajadzīga,” norāda SPKC Veselības statistikas nodaļas vadītājs Jānis Misiņš.

Pieteikties var plašs loks – ne tikai ar iepriekš iegūtu izglītību medicīnā, bet arī ķīmijā, bioloģijā, pat socioloģijā un psiholoģijā, jo epidemioloģijas statistiķus mācīs arī medicīnā līdz vajadzīgajam zināšanu līmenim. “Ļoti labi pārzina cilvēka ķermeni, ar ko tas ir saistīts, ar ko tas darbojas. Līdz ar to, veicot analīzi ar medicīniskiem datiem, var pateikt, ka šajā vai citā vietā ir problēmas,” stāsta LU programmas ”Epidemioloģija un medicīniskā statistika” direktore Liliāna Civjāne.

”Daudziem ārējiem apstākļiem mainoties, kādas slimības vairāk var apdraudēt, kam vairāk jāpievērš uzmanība. Slimību biežums vai apstākļi, pie kuriem slimības var izrādīties agresīvas. Var prognozēt pie noteiktiem rādītājiem, ka parādās jaunas slimības pazīmes,” saka Latvijas Universitātes prorektors Valdis Segliņš.

Uzņemšanu programmā ”Epidemioloģija un medicīniskā statistika” Latvijas Universitāte sāks jūlijā.

”Mums būs konkurss, un mēs varētu uzņemt vietējā plūsmā apmēram 30 cilvēkus un 10 ārzemniekus. Studija maksa aptuveni divi tūkstoši eiro gadā. Diemžēl nav budžeta vietu, un nav arī iespēju tās pārdalīt no nozares vai jomas,” pauž Segliņš.

Absolvējot divgadīgo maģistra programmu epidemioloģijas statistikā, nebūs vis medicīnas izglītības dokuments, bet gan medicīnai pakārtotā servisa izglītība. Darba iespējas – slimnīcās, lielajās klīnikās, valsts un starptautiskajās institūcijās.
0 Komentāru