Latvijas tankiem un bruņumašīnām vairs netiks iegādāta OCTA

8 komentāri

Izrādās, pēdējos gados Latvijas bruņotie spēki tērējuši vairākus simtus tūkstošus eiro, lai bruņutehnikai pirktu OCTA polises. Atbildīgā ministrija tagad virza grozījumus, lai šādai speciālajai tehnikai, kas ceļu satiksmē gandrīz nekad neparādās, polises vairs nebūtu jāpērk.

Lai gan skaidrs, ka Latvijas armijas tanki, bruņumašīnas un cita speciālā militārā tehnika ceļu satiksmes negadījumus iekļūst pagalam reti, uz to tik un tā attiecina obligāto civiltiesisko apdrošināšanu jeb OCTA.

Speciālā militārā tehnika ir bruņutehnika, inženiertehnika un cita speciāla pašgājēja tehnika ar iekšdedzes dzinēju, ja tā nav būvēta uz automobiļa bāzes un pēc konstrukcijas ir paredzēta izmantošanai tikai militāriem mērķiem.

Līdz 2018. gadam bija spēkā apdrošināšanas polise, kurā šie līdzekļi tika apdrošināti kā speciālā traktortehnika – izmaksas vien aptuveni pieci eiro gadā uz vienu vienību. Pēc tam, rīkojot jaunu iepirkumu, tikai viens uzņēmums piekrita apdrošināt speciālo militāro tehniku – polises cena pieauga aptuveni 100 reižu. Attiecīgi 2018. gadā OCTA izmaksāja 142 tūkstošus eiro, bet pērn, pieaugot vienību skaitam, jau 300 tūkstošu.

Aizsardzības ministrija tāpēc nolēmusi virzīt likumprojektu, lai uz šo tehniku, kas ceļu satiksmē parādās gaužām reti, vairs neattiecinātu OCTA. Ja tiešām kāds tanks uzbraukšot vieglajai automašīnai, civilā puse atlīdzību varēšot prasīt caur Latvijas Transportlīdzekļu apdrošinātāju biroju, bet izmaksas segs – Aizsardzības ministrija.

Artis Pabriks
Aizsardzības ministrs (Attīstībai/PAR!)

Artis Pabriks: Acīmredzot iepriekšējos laikos bija grūti panākt šādu vienošanos, tagad mēs to izdarījām.

TV3 Ziņas: Nav tā, ka iepriekš nauda velti šķērdēta, ja var darīt ar šādi?

Artis Pabriks: Saprotiet, jebkura politiskā sistēma un valsts sastāv no birokrātiskas iekārtas un vienmēr kaut kas aizņem laiku.

Pēc Nacionālo bruņoto spēku informācijas, pēdējo piecu gadu laikā nav bijis negadījumu, kuru izraisīšanā būtu vainojama militārā tehnika, kas reģistrēta Latvijā.

8 komentāri