Latvijas speciālisti aktīvi piesakās valsts garantētajam kredītam mājokļa iegādei

2 komentāri

Nekustamo īpašumu pircēji aktīvi piesakās valsts atbalstītajiem kredītiem mājokļa iegādei – pusotra mēneša laikā jau gandrīz 100 klientiem bankas piešķīrušas vairāk nekā 7 miljonus eiro.

30 gadus vecais Kristaps Jēkabsons ir projektu vadības jomā strādājošs speciālists ar augstāko izglītību un stabiliem ienākumiem, viņš ideāli atbilda nosacījumiem, lai saņemtu kredītu kopš marta paplašinātajā valsts atbalsta programmā mājokļa iegādei, kas tiek realizēts ar “Altum” starpniecību.

Tieši Kristaps izrādījās pirmais, kuram šāds kredīts apstiprināts. “Šai programmai jau gatavojos pieteikties jau pērnā gada beigās, atceros, bija pievakare, skatījos LNT Ziņas, un dzirdēju par šo jauno speciālistu programmu. Uzreiz zvanīju, manā gadījumā, “Luminor” bankai. Bija bail sākumā palaist garām šo te rindu, jo sākotnēji likās, ka būs mazāk šie izsniegtie kredīti.”

Kristaps dzīvokļa iegādi plānoja divus gadus, tomēr, tā kā vienlaikus bija jāsedz īre un bija vēlme ne vien strādāt, bet arī baudīt dzīvi un ceļot, nav izdevies šajā laikā uzkrāt pietiekami lielu pirmo iemaksu, ko bankas prasījušas 15–20% apmērā, un tie ir vairāk nekā 15 000 eiro. Bet valsts garantēto aizdevumu gadījumā pašam jānodrošina 5%pirmā iemaksa.

“Līdz ar to šobrīd par tādiem pašiem mājokļiem tā summas būs 5000–7000, teiksim tā, iespaidīgi mazāk, tāpēc, protams, izdevīgi pieteikties. Atliku līdzekļus un, šobrīd viss ir, tikai jāatrod ideālais mājoklis,” turpina Kristaps.

Vēlme ir iegādāties 3 istabu dzīvokli Rīgā – jaunā vai renovētā mājā, tomēr piedāvājums nav tik plašs kā gribētos, tāpēc piemērotākā mājokļa meklējumi ieilguši.

Divu vai trīs istabu dzīvoklis Rīgā un Pierīgā ir arī populārākā izvēle pārējos kredītu pieprasījumos, atzīst “Luminor” eksperts. Un interese ir lielāka nekā gaidīts – banka jau lēmusi izsniegt 30 šādus kredītus 1,4 miljonu eiro apjomā. “Viņi pārstāv gan IT sfēru, gan dažāda veida profesionāļi loģistikas nozarē, gan arī šie te valsts uzņēmumu pārstāvji. Vidējais aizņēmējs varētu mēs raksturot līdz 30 gadiem, neto ienākumi aptuveni 1200 eiro, tipiskākais profils programmai ir, ka tas ir patstāvīgs dzīvojošs jaunietis,” uzskaita “Luminor” Privātpersonu apkalpošanas vadītājs Normuds Rudzītis.

Aplēses liecina, ka kredīta ikmēneša maksājumi vidējam kredītam – 330 eiro par 3 istabu dzīvokli lielākoties būtu mazāks nekā pašreizējās, pietiekami augtās īres maksas, kas ir aptuveni 400 eiro mēnesī.

Tomēr ne visiem speciālistiem bankas ir gatavas sniegt valsts galvoto aizdevumu, kā sāpīgu problēmu baņķieri min cilvēku atrašanos pārāk lielu parādu slazdā, tajā skaitā, ātro kredītu dēļ.

Un, ņemot vērā sūrās krīzes mācības, bankas šobrīd sniedz kredītu, rēķinot, ka aizdevuma ikmēneša atmaksu klients varēs segt arī tad, ja tā ienākumi samazināsies par trešdaļu. Iepriekš prognozēts, ka mājokļu iegādes programmu, kurā piedalās vairākas bankas, kopumā varētu izmantot 3300 jauno speciālistu.

Kopš 1. marta līdz šim kopumā “Altum” piešķīris vairāk nekā 77 garantijas jauniem speciālistiem par kopumā 544 tūkstošiem eiro. Tātad vidējā galvojuma summa ir 7 000 eiro jeb daļa no pirmās iemaksas, kuras uzkrāšana līdz šim kavējusi saņemt kredītu. Un bankas kopumā hipotekāros kredītos šī projekta ietvaros jau izsniegušas 5,3 miljonus eiro.

TOP komentāri

 • Vilks
  0 0 0

  Vilks

  Šīs programmas rezultātā jau kāpušas cenas. Kā piemēru var minēt bonavas stārķu iela, kur 3/4 iepriekš tirgotos korpusos 3ist dzīvoklis maksāja 92-94000. Tad tagad pēdējā korpusa daļā analogs maksā jau 99000. Tas pats arī citur.
 • Agita Lange
  0 0 0

  Agita Lange

  Īsto mitekli ir jāceļ pašam, tikai tad tas būs piemērots.

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl