Latvijas simtgadei – jauna nacionālā enciklopēdija

Pievienot komentāru
Latvijas simtgadei – jauna nacionālā enciklopēdija
FOTO: LETA

Latvijas simtgadei – jauna nacionālā enciklopēdija. To uzrakstīt apņēmušies vairāki vadošie valsts pētnieki un ārštata autori. Ar šobrīd piešķirto finansējumu gan pietiek tikai izdevumam par Latviju, taču mērķis ir daudz ambiciozāks – visaptveroša pasaules enciklopēdija latviešu valodā.

Vienu pēc otras, Latvijas Zinātņu akadēmijas prezidents Ojārs Spārītis uz galda rindo vairākus Latvijai veltītus zinātniskus izdevumus. Viens no tiem ir Latvijas Padomju enciklopēdija. Izdota 1984.gadā.

Ojāram Spārītim nav šaubu –nacionālā enciklopēdijai ir ne vien praktisks, bet arī goda jautājums.

Jaunas Nacionālās enciklopēdijas izstrāde ir uzticēta vēsturniekam Valteram Šcerbickim. Viņš būs galvenais redaktors. No Kultūras ministrijas budžeta katrus turpmākos trīs gadus projektam atvēlēti ap 200 tūkstošiem eiro.

Pārliecības nav vai projekts tiks finansēts arī pēc 2018. gada. Šcerbickis gan pauž optimismu, ka veiksmīgs pirmais izdevums būs grūdiens turpmākajiem, par daudz plašākiem tematiem.

Lielais mērķis ir rakstīt enciklopēdiju teju visās iespējamās jomās, taču tā kā līdz valsts 100 laika nav daudz, pirmais izdevums būšot veltīts tikai Latvijai.

Dalību projektā apstiprinājuši vairāku augstskolu rektori un mācībspēki, kā arī ārštata autori.

Plaisu starp veco Latvijas Padomju un vēl topošo enciklopēdiju pērn aizpildīja četru grāmatu sējums Latvija un Latvieši, kas tiek uzskatīts par šobrīd apjomīgāko izdevumu par Latviju un tās iedzīvotājiem, valsts vadītājiem, jomu līderiem.

Taču, kā norāda Zinātņu akadēmijas prezidents, šīs grāmatas drīzāk uzskatāmas par rakstu krājumiem, bet enciklopēdijām jādod skaidri īsi skaidrojumi.

Autoru kolektīvs apņēmies no padomju varianta neņemt ne rindiņas, lai gan no faktiem, visticamāk neizbēgt.

Atšķirībā no iepriekšējo gadu izdevumiem, jaunais visticamāk papīra formātu piedzīvos tikai simboliski – dāvanām vai prezentācijas vajadzībām. Īsto dzīvo enciklopēdija dzīvos šeit – serveros.

Tā esot lētāk, turklāt mūsdienu enciklopēdiju nepieciešams nemitīgi papildināt. Un vislabāk to darīt elektroniski.