Latvijas simtgadē plānotas nozīmīgas vizītes. Tuvākajos mēnešos – Baltijas valstu prezidentu un Donalda Trampa tikšanās

Pievienot komentāru

Valsts simtgades gadā tiek plānotas nozīmīgas vizītes. Rudenī gaidāma Romas pāvesta Franciska ierašanās Latvijā, savukārt jau pavasarī paredzēta trīs Baltijas valstu prezidentu un ASV prezidenta Donalda Trampa tikšanās Vašingtonā. To LNT Ziņām trešdien, 3. janvārī, apstiprināja ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs pēc tikšanās ar Valsts prezidentu Raimondu Vējoni.

Valsts prezidents tradicionāli gada sākumā tiekas ar ārlietu ministru, lai apspriestu ārlietu aktualitātes un arī gatavotos vizītēm.

Par vienu no nozīmīgākajām uzskatāma trīs Baltijas valstu līderu plānotā tikšanās Vašingtonā ar ASV prezidentu Donaldu Trampu.

Ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs vērš uzmanību, ka šogad tiek svinēta ne vien Baltijas valstu simtgade, bet arī aprit 20 gadi, kopš tika noslēgta Baltijas valstu un ASV harta, kas bruģēja ceļu Latvijas, Lietuvas un Igaunijas uzņemšanai NATO.

Edgars Rinkēvičs
ārlietu ministrs, “Vienotība”

Lielā mērā šobrīd ASV atbalsts mūsu drošībai ir tik pat nozīmīgs kā pirms 20 gadiem, kā pirms vairāk nekā 20 gadiem. Tas ir arī jautājums par ekonomiskajām attiecībām. Es varu teikt diezgan droši, ka pie šī samita strādā visas četras valstis un ļoti nopietni.

Kā norāda ministrs, rīkojot tikšanos, sarežģījumus, neesot radījusi Baltijas valstu atšķirīgā attieksme pret ASV lēmumu Jeruzalemi atzīt par Izraēlas galvaspilsētu. Pirms Ziemassvētkiem notikušajā balsojumā ANO Ģenerālajā asamblejā Igaunija un Lietuva – līdzīgi kā vairums pasaules un Eiropas valstu – noraidīja ASV lēmumu, savukārt Latvija balsojumā atturējās.

Arī politoloģe Žaneta Ozoliņa uzskata, ka šis balsojums nav ietekmējis attiecības ar ASV, bet gaidāmā tikšanās, viņasprāt, būs lielā mērā simboliska – bez jauniem praktiskiem ieguvumiem

Žaneta Ozoliņa
politoloģe, LU profesore

Kas attiecās uz praktisko pusi, tad praktiskā puse jau notiek – gan būtiskākie lēmumi, gan arī rezultāti, tie ir acīmredzami. Tie galvenokārt skar tieši drošības un aizsardzības jomu. Es teiktu, ka tā būs vairāk tomēr simboliska vizīte.

Tikšanās ar Trampu gaidāma jau tuvāko mēnešu laikā, savukārt gada otrajā pusē Latvijā, Lietuvā un Igaunijā plāno ierasties Romas pāvests Francisks.

Edgars Rinkēvičs
ārlietu ministrs, “Vienotība”

Arī varu teikt, ka šāda vizīte būs. Ja mēs varam runāt par ASV-Baltijas samitu tuvāk pavasarim, tad par pāvesta vizīti mēs varētu runāt tuvāk rudenim. Ja kaut kas pēkšņi nesavērsīsies pasaulē kājām gaisā, un mēs zinām, kādā pasaulē mēs dzīvojam, tad es gribētu diezgan, diezgan droši teikt, ka šīm divām lietām ir jānotiek.

Raimonds Vējonis ar Donaldu Trampu līdz šim ticies vien neformāli, savukārt Romas pāvests Latviju nav apmeklējis kopš 1993. gada, kad Baltijas valstīs viesojās Jānis Pāvils Otrais.