Latvijas prezidentūrai pirmais lielais eksāmens – premjeres iztaujāšana EP

0 Komentāru
Latvijas prezidentūrai pirmais lielais eksāmens – premjeres iztaujāšana EP
FOTO: LETA

Liela diena Latvijai. Šodien ar vairāku stundu ilgu iztaujāšanu Eiropas Parlaments prezidentūras stafeti oficiāli nodevis Latvijai. Strasbūrā mūsu premjerei gan nācās noklausīties gana daudz uzbrukumos un pārmetumos, lai vispirms Latvija tiekot galā ar problēmām savās mājās, un tikai tad sākot mācīt citus, taču kopumā ar pārbaudījumu premjere galā tika. 

Premjeres darba diena šodien sākās agri, tāpēc ceļu no Latvijas uz Parlamenta galveno sēdekli Strasbūrā viņa bija mērojusi jau iepriekšējā dienā.

Sagaidījis viesi pie durvīm, parlamenta prezidents ar Straujumu vispirms iemūžināja rokasspiedienu, bet pēc tam aizvadīja īsu tikšanos, pēc kuras premjerei bija jāstājas deputātu priekšā.

Prezidentūra Eiropas Padomē ir pienākums un privilēģija, iespēja pievērst uzmanību savām problēmām. Un iznākšana šeit, EP priekšā, ir Latvijas pirmais brīdis starmešu gaismā.

Taču deputātiem nav pienākums obligāti būt klāt šādās viesu uzstāšanās reizēs, tāpēc Straujuma iznāca pustukšas zāles priekšā.

Savā runā viņa uzsvēra, cik lielu ceļu Latvija mērojusi 25 gados – vispirms atguvusi neatkarību, tad pievienojusies Eiropas Savienībai un eirozonai, bet nu arī kļuvusi par Eiropas dienaskārtības noteicēju. Taču atzina, ka šis nav vienkāršs laiks, kad uzņemties prezidentūru.

Trīs stundu garumā Straujumai bija jānoklausās deputātu replikās un jautājumos, liela daļa no kuriem nebija glaimojoši.

Piemēram, ka Latviju pametusi trešā daļa iedzīvotāju, un problēmu pietiekot pašu mājās, tāpēc lai nemācot dzīvot Veco kontinentu. Vēl dažiem nepatika Latvijas asā nostāja pret Krieviju, savukārt Tatjana Ždanoka izmantoja izdevību pažēloties, ka Latvijā tiekot apspiesti krievvalodīgie, tāpēc šai valodai jāpiešķir oficiāls statuss.

Lai nu kā, Parlamenta prezidents kritiskās piezīmes izlikās nemanām, un Straujumai nežēloja komplimentus.

Latvijas prioritātes šajā pusgadā būs konkurētspējīga, digitāli attīstīta un pasaulē ietekmīga Eiropa. Francijas terorakta dēļ klāt nākušas arī papildus rūpes par drošību. Un, bez šaubām – nekur nav pazudusi arī Austrumu partnerība, tā kā ambīcijas ir lielas. Bet premjere sola, ka spēs tās piepildīt.

Lai arī prezidentūra patiesībā nav nekas cits kā garas sanāksmes un ilgas debates, Eiropas politiķiem šajā pusgadā tomēr būs biežāk jāmēro ceļš uz Latviju, tāpēc programmas veidotāji nosprieduši, ka neliels ieskats mūsu ainavās un arhitektūrā viņiem nekaitēs.

0 Komentāru