Latvijas polārpētnieki dosies uz Grenlandi pētīt ledājus

Pievienot komentāru
Latvijas polārpētnieki dosies uz Grenlandi pētīt ledājus

Pieci Latvijas polārpētnieki šā mēneša beigās dosies ekspedīcijā uz Grenlandi, kur gandrīz divas nedēļas pētīs ledājus un analizēs, kā tos ietekmējusi pēdējo gadu straujā globālā sasilšana.

Plānots, ka latviešu zinātnieku novērojumi tiks iekļauti starptautiska līmeņa publikācijās par Arktikas reģiona problēmu risināšanu. Šodien polārpētnieki interesentiem klāstīja plānotās ekspedīcijas gaitu.

Ekspedīcijā uz Rasela ledāju Grenlandi dosies četri Latvijas Universitātes Ģeogrāfijas un zemes zinātņu fakultātes pētnieki un viens students, kas iespēju doties līdzi izcīnīja konkursa kārtībā. Iepriekš divus gadus līdzīgas ekspedīcijas tika rīkotas uz Islandi.

Pētnieki akcentē, ka Grenlandes ledāju izpēte ir ļoti būtiska, jo, ja tie nokustu, pasaules okeānu ūdens līmenis celtos par 7 metriem.

Ekspedīcijas gaita tiks rūpīgi iemūžināta gan video gan fotogrāfijās. Tas būs galvenais uzdevums topošajam pētniekam – studentam Reinim.

Polārpētnieki dzīvos teltīs pie paša ledāja, kur šobrīd laiks ir visnotaļ silts +10 grādi. Ekspedīcija izmaksā aptuveni 10 000 eiro. To finansē privāti sponsori.

Foto

Video