“Latvijas pasts” plāno būtiski palielināt tarifus. Ar ko jārēķinās iedzīvotājiem?

0 Komentāru

“Latvijas pasts” izstrādājis jaunu tarifu projektu, kas paredz būtisku cenu pieaugumu lielākajai daļai pasta pakalpojumu. Piemēram, krietni dārgāka kļūs parastu vēstuļu sūtīšana. Pastā skaidro, ka līdzšinējie tarifi vairs neatbilst mūsdienu ekonomiskajai situācijai un iedzīvotāju paradumiem. Jaunais tarifu plāns gan vēl jāapstiprina regulatoram, kas vērtēs, cik pamatota ir šāda cenu celšana.

“Latvijas pasta” pašreizējie tarifi balstīti uz 2005. gada aprēķiniem. Kopš tā laika augušas algas, dārgāka kļuvusi degviela – ietekmējot arī pasta pakalpojumus. Kā norāda “Latvijas pasta” vadītājs, arī pati tarifu sistēma ir sarežģīta un novecojusi, to apliecina arī fakts, ka šobrīd pastāv 260 dažādi piemērojami tarifi.

Nolemts sistēmu vienkāršot tā, lai jebkura sūtījuma cenu ietekmētu tikai trīs faktori: sūtījuma svars; tas, vai sūtījums ir ierakstīts vai apdrošināts; un ģeogrāfiskā vieta, uz kuru tas jānogādā.

“Arī pozīciju nosaukumi mums mainās, teiksim, pazudīs tāda vēsturiska lieta kā bandrole. Turpmāk tas būs sūtījums. Arī klienti mūsdienās vairs nesaskata to atšķirību, to iemeslu, kāpēc viens sūtījums ir bandrole, otrs sīkpaka, trešais ir sūtījums. Mēs gribam palikt pie tā, ka mūsu izpratnē tie visi ir sūtījumi, kurus mēs sūtām un piegādājam klientiem,” saka “Latvijas Pasta” valdes priekšsēdētājs Mārcis Vilcāns.

Līdz ar jauno tarifu projektu būtiski mainīsies arī cenas. Piemēram, paciņu sūtīšana uz Eiropu kļūs ievērojami lētāka – svarā līdz 500 gramiem nosūtīšana maksās 2,40 eiro līdzšinējo 4, 20 eiro vietā, bet sūtījumi līdz vienam kilogramam maksās par 30% lētāk (no  6,47 eiro līdz 4,30 eiro).

Savukārt, tā kā vēstules cilvēki raksta arvien retāk, – to piegāde kļūs dārgāka. Turpmāk to nosūtīšana uz Eiropu kļūs divas reizes dārgāka – esošo 0,78 eiro vietā, tas maksās 1,60 eiro. Bet vēstules sūtīšana Latvijas teritorijā maksās vienu eiro līdzšinējā 0,57 eiro vietā.

“Es gribu ieskicēt to darba apjomu, ko mēs izdarām. Tas tarifs par vienas vēstules paņemšanu, piemēram, Kārsavas novadā un aizvešanu un piegādāšanu kādā Kolkas novada viensētā  mājās. Nu, vai tas ir daudz vai maz, tas ir relatīvs jautājums,” teic Vilcāns.

“Latvijas pasts” jauno tarifa plānu jau iesniedzis Sabiedrisko pakalpojumu regulatoram, kam tuvāko trīs mēnešu laikā jāizlemj, vai tarifi drīkst stāties spēkā. Regulatoram jāizvērtē, cik ekonomiski pamatotas ir šīs izmaksas, lai sniegtu universālā pasta pakalpojumus.

“Universālā pasta pakalpojums gan lielā mērā ir arī sociāls pakalpojums, jo to nodrošina visā Latvijas teritorijā ikvienam Latvijas iedzīvotājam. “Latvijas pastam” ir pienākums uzturēt pasta nodaļas arī vietās, kur ir mazāks iedzīvotāju blīvumus, un tā ir papildus saistība, neatkarīgi no ģeogrāfiskās atrašanās vietas. Tas arī ir iemesls, kāpēc mēs vērtējam šo tarifu projektu, lai šīs izmaksas būtu atbilstošas,” saka Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas vadītājs Rolands Irklis.

“Latvijas pasts” iecerējis, ka jaunie tarifi varētu stāties spēkā šī gada jūlija vidū, taču tas atkarīgs no tā, vai Regulators nelūgs papildu aprēķinus.

0 Komentāru