Latvijas Pasts izaicinājumu priekšā – peļņa mazinās, modernizācija iepaliek

Pievienot komentāru
Latvijas Pasts izaicinājumu priekšā – peļņa mazinās, modernizācija iepaliek
FOTO: LETA

Ziemassvētki visiem ir klusais un mierīgais laiks, taču pavisam noteikti tāds tas nav Latvijas Pastam – uzņēmumam, kurš decembrī visvairāk izjūt apsveikumu un dāvināšanas drudzi. Tomēr, tēlaini runājot, ar ”klepus sīrupu” arī pašai iestādei drīz var izrādīties par maz līdzēts.

Konkurence brīvā pasta apstākļos aug, modernizācija maksā dārgi un peļņa ik gadu sarūk.

Rīgas reģiona Latvijas Pasta vadītāja atzīst, ka darba apjoms īpaši svētku laikā tiešām ir milzīgs. Dāvanu iegāde atlikta uz pēdējo brīdi, un pat par divām stundām pagarinātais darba laiks sestdienās rindu atslogo minimāli.

Tomēr neapmierinātību iestādes sniegums raisa ne tikai Ziemassvētkos. To saprotot, Latvijas Pasts modernizācijai ik gadu novirza vidēji 200 000 eiro.

Kā ik decembri, uzņēmuma vadībai tūdaļ jānāk klajā ar stratēģiju nākamajam gadam un jāliek tā priekšā savam uzraugam – Satiksmes ministrijai.

No 600 pasta nodaļām visā valstī 31 ir uzstādīta Qminder sistēma. Tā ļauj iestāties rindā attālināti, ar telefona aplikācijas starpniecību. 12 nodaļās ieviests jaunais koncepts – tas attiecas uz izkārtojumu un aprīkojumu. Tātad modernizācija skārusi vien nedaudz vairāk par 7% pasta nodaļu valstī.

Nenoliedzami, ka pastam ir jāveic likumā paredzētā sociālā funkcija un pakalpojumi jāsniedz arī tur, kur tie neatmaksājas – dziļos laukos un nomalēs. Arī šogad no līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem Latvijas Pastam novirzīja vairāk nekā 3 miljonus eiro par preses izdevumu piegādi Latvijas nostūros.

Uzņēmums strādā ar peļņu, taču tā ik gadu sarūk. 2012. gadā peļņa bija virs pieciem miljoniem eiro, 2013.– virs 4, bet pērn – vairs tikai nepilni divi miljoni.

Kopš 2013. gada pasta pakalpojumu tirgus Latvijā ir atvērts. Tajā darbojas ap 100 komersantiem, un ministrija nedrīkst politiski lobēt pasta pozīcijas tirgū.

Vienlaikus ministrijā pat apsveic cilvēku izvēli sūtījumiem izmantot privāto komersantu piedāvājumu – pakomātus, pasta stacijas un kurjerus. Tur cer – jo sīvāka konkurence, jo augstāka kvalitāte.

Skaties video!