Komentāri

Ilgu laiku Latvijas otras lielākās pilsētas Daugavpils politikā dominēja vietējā pilsētas partija, kura savulaik ieņēma pat 13 no 15 vietām domē. Tomēr kopš tā pievienojās “Saskaņas Centram”, tik dominējoša spēka vietējā politikā vairs nav bijis.

Un arī šajās vēlēšanās kaut uz mēra amatu ir divi galvenie favorīti – Jānis Lāčplēsis un Andrejs Elksniņš – vietējā politikā netrūkst melno zirdziņu. Atšķirībā no daudzām citām Latvijas pašvaldībām Daugavpilī vara mainās itin regulāri, un arī šoreiz nav skaidru prognožu par to, kas pēc vēlēšanām iesēdīsies pilsētas mēra krēslā. Uz varu pretendē veseli 13 saraksti, kuros ir trīs bijušie un esošais pilsētas mērs. Un ne visi vietējie politiķi labprāt piekrīt sarunai ar TV3 Ziņām. Daudz vieglāk taču vēlētājus uzrunāt, nopērkot vietējo avīzi vai sarīkojot koncertu 9. maijā.

Kaut Saeimas vēlēšanās daugavpilieši mēdz atdot pat vairāk nekā 50% no visām savām balsīm par “Saskaņu”, vietējā politikā viņu izvēle ir daudz niansētāka. Tādēļ izredzes uz domi ir gan Saeimas deputātam Andrejam Elksniņam, gan Svetlanai Lonskai, kuras vienīgā vērā ņemamā politiskā aktivitāte līdz šim bijusi lipīgas pašreklāmas iedziedāšana.

Video

Vietējās politikas vērotāji uzskata, ka izredzes iekļūt domē ir pat deviņiem no 13 kandidātu sarakstiem, pateicoties vai nu populāram saraksta līderim kā Zaļzemnieku lokomotīve Daugavpils Universitātes rektors Arvīds Barševskis, vai viltīgai pašreklāmai kā Aleksandra Mirska partijai “Alternative”. Vai arī neslēptām vietējo mediju simpātijām, kā pašreizējam mēram un viņa tuvākajiem konkurentiem. Tādēļ pēcvēlēšanu politisko iekārtu prognozēt ir muļķa darbs.

Dmitrijs Oļehnovičs
politologs, Daugavpils Universitātes pasniedzējs

Attiecībā uz dažiem sarakstiem, dažiem cilvēkiem būs ļoti interesanti, kurš par viņiem vēl nobalsoja izņemot viņus pašus. Uz doto brīdi par “autsaideriem” var runāt. Par līderiem ir ļoti grūti.

Visasākā cīņa vismaz publiskajā telpā norit starp pašreizējo pilsētas mēru – Latgales partijas līderi Jāni Lāčplēsi, kuram ir izdevies pie varas noturēties visus četrus gadus, un Saeimas deputātu no “Saskaņas” Elksniņu. Lāčplēsis lepojas, ka gudri saimniekojot izdevies pazemināt tarifus vairākiem komunāliem pakalpojumiem. Tas arī esot izraisījis lielu neapmierinātību starp negodīgu uzņēmēju vidū, kuri tagad finansējot viņa konkurentus.

Jānis Lāčplēsis

Jānis Lāčplēsis
Daugavpils mērs (Latgales partija)

Acīmredzot neapmierina tas, ka nav iespējams pilsētā realizēt pilsētniekiem neizdevīgus projektus. Peļņa parasti ir tas, kas virza cilvēkus.

Tikmēr Elksniņš domes vadību kritizē par tieši pretējo – apzinātu darbošanos kādu vietējo uzņēmēju labā. Viņš sola kopēt to, kā Rīgā saimnieko Nils Ušakovs.

Andrejs Elksniņš

Andrejs Elksniņš
Daugavpils mēra amata kandidāts (Saskaņa)

Ir apšaubāmi privatizēti Daugavpils siltumtīkli, nav stabilitātes attiecībā uz siltumtarifu, atkritumu apsaimniekošanas tarifu. Problēmas ir jārisina un jāņem nost no varas tos cilvēkus, kuri stutē faktiski oligarhus, kuri atrodas patiesībā Daugavpilī pie varas.

Abus līderus atbalsta arī katram savi mediji – Elksniņu portāls un avīze “Naš Gorod”, bet Lāčplēsi vietējais mediju konglomerāts “Dautkom” ar televīziju, avīzi un portālu. Tomēr viņi nav vienīgie, kam pieejamas šādas ietekmes sviras – bijušais mērs un Saeimas deputāts Rihards Eigims regulāri uzstājas radio un televīzijas kanālos “Aļisa pļus”, kur asi kritizē Lāčplēsi.

Rihards Eigims

Rihards Eigims
Daugavpils mēra amata kandidāts (Mūsu partija)

Nu mums ir tāds “Dautkoms”, Jeļena Pantkēviča, nu viņa kopā ar Lāčplēsi. Un tagad pēdējie pieci vai seši konkursi, kas bija, viņi visi tur uzvarēja. Nu nevar būt tā, ka cilvēki no krimināla tagad konkursos uzvar. Man nav vārda.

Ja ar to vēl par maz – pilsētas domi iekarot cer vēl divi bijušie mēri Žanna Kulakova un Rita Strode.

Rita Strode
Daugavpils mēra amata kandidāte (GKML)

Kas iekļūs domē, grūti pateikt man. Es tā prognozēju, ka no katra saraksta pa vienam diviem cilvēkiem. Un kas uzņemsies vadīt šo domi? Nu tas būs varonis.

Lielas konkurences apstākļos vēlētāju piesaistīšanai visi paņēmieni ir labi. Piemēram, tikai nedēļu pirms 9. maija vēl bijusi liela iespējamība, ka populārajos svētkos pa Daugavpili šoreiz maršēs nevis viena, bet divas svinētāju kolonnas – katra savu politiķu organizēta. Beigu beigās gan izdevās izlīgt un kopā maršēja gan Andrejs Elksniņš, gan Tatjana Ždanoka un viņas sabiedrotais no Latvijas krievu savienības Jurijs Zaicevs.

Irina

Kandidātu tā ir daudz, bet gribētos, lai viņi arī dara, ko runā. Es domāju, ka vara mums mainīsies.

Par citiem jautājumiem izlīgt vietējiem politiķiem gan nekādi neizdodas. Par galveno kompromāta avotu šajās vēlēšanās izvēlēts tā dēvētais Daugavpils siltumtīklu skandāls – “Saskaņas” deleģētais iepriekšējā sasaukuma pilsētas vicemērs Vjačeslavs Širijakovs joprojām tiek turēts aizdomās par 60 000 eiro liela kukuļa pieņemšanu. Kaut viņš vairs uz domi nekandidē, to piemin teju visi politiķi un viņu atbalstītāji, tikai katrs ietērpjot savā mērcē – vai nu vienkārši par to atgādinot. Vai arī atgādinot mazliet precīzāk – ka prokuratūra lielu daļu šīs lietas nupat izbeidza.

Arvis Soldāns
uzņēmējs

Tikko tika nopublicēti saraksti ar tiem cilvēkiem, kuri kandidēs, kuri būs tie laimīgie, tā uzreiz automātiski pabira vietējā presē visādu mērķētu un tendētu rakstu par konkrētiem cilvēkiem, cik viņi labi, cik viņi slikti. Tas tā ļoti acīmredzami, pamanāmi. Ir redzams, ka ir aicināti speciālisti (PR) un ne vietējā mēroga.

Foto: Daugavpils

Lasi vēl