Latvijas nodokļu sistēma – trešā labākā pasaulē

9 komentāri
Latvijas nodokļu sistēma – trešā labākā pasaulē
Foto: Finanšu ministrija

ASV nodokļu politikas pētniecības organizācijas Tax Foundation pētījumā par nodokļu sistēmas konkurētspēju Latvija iekļauta jau vairākus gadus. Pētījumā tiek analizēta situācija Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas (OECD) dalībvalstīs, kuru vidū Latvija gan ir tikai kopš šīs vasaras.

Šā gada reitingā vērtētas kopumā 35 valstis, kuru vidū Latvija ierindota godpilnajā 3. vietā, priekšā atstājot Jaunzēlandi un mūzu ziemeļu kaimiņus – Igauniju, kas atzīta par nodokļu ziņā konkurētspējīgāko. Turklāt Latvija šajā indeksā trešo vietu ieņem jau trešo gadu pēc kārtas. Finanšu ministrijas Tiešo nodokļu departamenta direktore Astra Kaļāne par šo novērtējumu pauž gandarījumu, uzsverot, ka atzinība ir pelnīta.

Indeksā vērtēts gan iedzīvotāju ienākuma nodoklis, gan uzņēmumu ienākuma nodoklis un starptautiskie aspekti, arī patēriņa nodokļi un nekustamā īpašuma nodokļi. Tie ir nodokļi, kas svarīgi uzņēmējiem, lai ienāktu Latvijā un darbotos, lai veiktu investīcijas šeit. Šī trešā vieta parāda, ka Latvija ir valsts, uz kuru ir jēga paskatīties.

Astra Kaļāne akcentē, ka nodokļu konkurētspējas ziņā Latvijai par labu nāk gan zemais uzņēmumu ienākuma nodoklis – 15% apmērā, gan dividenžu neaplikšana ar nodokļiem. Vienlaikus ir pozīcijas, kur vēl situāciju iespējams uzlabot.

Jāuzlabo netiešo nodokļu aspekti, nekustamā īpašuma nodoklis un iedzīvotāju ienākuma nodoklis.

Par to, ka Latvija reitingā pelnījusi trešo vietu, gan šaubās Latvijas Darba devēju konfederācijas vadītāja Līga Meņģelsone.

Ļoti daudzi secinājumi ir vispārīgi un metodoloģija mums nav saprotama. Pētījumā ir tāds kopsaucējs kā neitrālā attieksme, un tā ir ļoti izdevīga lielām korporācijām, bet ne nacionālajiem uzņēmumiem ar Latvijas kapitālu.

Meņģelsones skatījumā, pētījums nav vērā ņemams. Latvijas uzņēmējiem sasāpējušās problēmas – tostarp augstie darbaspēka nodokļi – joprojām ir dienaskārtībā.

Mēs ar mūsu valdību un premjeru Kučinski esam vienojušies, ka nodokļu politika ir tas instruments, kas veicinās labklājības pieaugumu un tautsaimniecības izaugsmi. Tie rādītāji, ko mēs redzam – gan IKP pieauguma samazinājums, ko prognozē Latvijas banka, gan kredītreitingu samazinājums ir nopietni signāli, kas kaut ko liecina.

Jāpiebilst, ka nodokļu konkurētspējas ziņā aiz Latvijas palikušas tādas attīstītās Rietumvalstis kā Šveice, Zviedrija, Nīderlande un Luksemburga. Lielbritānija ierindota 16. vietā, Vācija – 21. vietā, Japāna ieņem 25. vietu, savukārt ASV – 31. vietu.

Video

TOP komentāri

 • Ansis Klintsons
 • SO.
 • Vita Mežaleone
  +1 +1 0

  Vita Mežaleone

  Astra Kaļāne par šo novērtējumu pauž gandarījumu, uzsverot, ka atzinība ir pelnīta.
  Tāds lepnums pārņem šo lasot:D
  Vēl nedaudz un būsim pirmie.Ir tak vēl kur augt,nav jau viss aplikts ar nodokli.

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl