Latvijas Nacionālajai bibliotēkai 100! Prezidents uzrunā uzsver, ka tā ir Latvijas kultūras simbols

2 komentāri

Tikai gadu jaunāka par Latvijas valsti, šodien savu 100. dzimšanas dienu atzīmē Latvijas Nacionālā bibliotēka. No pārdesmit grāmatām 1919. gadā – līdz vairāk nekā četriem miljoniem grāmatu, kas ir bibliotēkas rīcībā šodien – tik lielu krājumu valsts nacionālā bibliotēka ir spējusi saglabāt un izlolot simt gadu laikā.

Latvijas Nacionālā bibliotēka dibināta tieši pirms simt gadiem 1919.gada 29.augustā, kad nu jau neatkarīgā Latvijas valsts veidoja pirmās nacionālas nozares institūcijas. Dažādu varu baidīta un vairākos desmitos adrešu pierakstīta, bibliotēka piedzīvojusi krāšņu gadsimtu un pierādījusi latviešu tautas sīkstumu un mērķtiecību – tā bibliotēkas simtgades svinībās norādīja premjerministrs Krišjānis Kariņš (JV).

“Izcīnot savu neatkarību pēc otrā pasaules kara mēs zaudējām savu neatkarību, bet tas apbrīnojamais, ir fakts tas, ka par spīti ārējiem loti nelabvēlīgiem apstākļiem bija cilvēki, kas turpināja saglabāt mūsu tautas kultūras un gara vērtības,” sacīja Kariņš.

Valsts prezidents Egils Levits tikmēr uzsvēra, ka nacionālā bibliotēka ir Latvijas kultūras simbols, kas padara pasaulei redzamu Latvijas kultūras, tautas un tradīciju bagātību: “Gaismas pils ir kļuvusi par redzamu un atpazīstamu simbolu latviešu tautas dzīvesziņai, latviešu tautas kārei pēc zinībām un tieksmei pēc attīstības, īpaši nozīmīgi tas ir bibliotēkas simtgades gadā, kas iezīmē pamatīgumu, nopietnību un spēju pastāvēt, izdzīvot un mainīties līdzi laikiem.”

Par godu Latvijas Nacionālās bibliotēkas simtajai gadadienai šodien atklāta izstāde neredzamā bibliotēka, tajā vienkopus izstādītas dažādas vēstures liecības, grāmatas, dokumenti, kas stāsta par Latvijas vēsturē nozīmīgiem notikumiem un arī personībām, kas sniegušas ieguldījumu neatkarīgas valsts un arī bibliotēkas tapšanā.

“Tas ir vēstījums par valsts bibliotēkas sākuma posmu krājumu, kad daudzo karu un citu vēsturisku notikumu dēļ citāds liktenis piemeklēja daudzas bibliotēkas visā Latvijas teritorijā. Tieši jaunā ēka ir devusi iespēju plašāk apzināt un pētīt šīs te vēsturiskās kolekcijas un to likteņus. Tieši šie grāmatu ceļi un grāmatu ceļi un valsts bibliotēkas vēsture līdz šim ir bijusi neredzama,” izstādes ”Neredzamā bibliotēka” autore Kristīne Zaļuma.

Izstāde apskatāmas pat simt gadus un vēl senākas iedzīvotāju glabātas grāmatas un vēstures liecības, kas par spīti kariem un padomju okupācijai ir atradušas ceļu uz Latvijas Nacionālo bibliotēku. Bibliotēkas direktors Andris Vilks, atklājot izstādi neredzamā bibliotēka atzina, ka izstādes kolekcija apliecina arī Latvijas tautas vienotību un to, ka “mēs neesam tikai Rīgas, mēs esam visas Latvijas bibliotēka vēl vairāk visas Latvijas cilvēku bibliotēka pasaulē.”

Lai gan bibliotēkas simtā dzimšanas diena ir ceturtdien, lielākās svinības Gaismas pilī notiks sestdien, kad ikvienam interesantam būs iespēja piedalīties bibliotēkas 100.jubilejas svinību pasākumos – visas dienas garumā notiks diskusijas, radošās darbnīcas, izstādes, spēles, koncerti, filmu seansi un citas aktivitātes.

2 komentāri