Latvijas muitas kinologi un viņu suņi izcīna zeltu starptautiskās sacensībās

3 komentāri

Latvijas muitas kinologi ar saviem suņiem izcīnījuši zeltu starptautiskās sacensībās tādās disciplīnās kā tabakas un skaidras naudas meklēšana. Ikdienā kontrabandisti mēģina pielietot dažādus līdzekļus, lai apmānītu četrkājainos muitniekus, taču to izdarīt nav tik viegli.

Vācu aitu sugas sunim Nassau ir pieci gadi un viņš ir viens no labākajiem tabakas izstrādājumu meklētājiem tuvākajās valstīs. Šī vācu aitas suņa saimniece, trenere un kolēģe ir Irēna Zambere. Viņa par kinoloģi strādā jau 12 gadus.

“Es jau no bērnības sapņoju par suni, man tas bija lielais mūža sapnis, un, kad es uzzināju, ka muitā lasa kinologu komandu, es uzreiz pieteicos un tagad nenožēloju ne mirkļa, kopš es esmu šeit,” viņa stāsta.

Nassau un Irēna tandēmā strādā jau četrus gadus, abu sadarbība nupat augstu novērtēta starptautiskajās kinologu sacensībās Krievijā, kur ar  zelta medaļu novērtētas prasmes tabakas meklēšanā un paklausība Irēnas dotajām komandām.

“Apmācīt suni meklēt tabakas izstrādājumus ir apmēram trīs mēneši, bet, protams, pēc tam vajadzīgs vēl ilgāks laiks, lai to visu nostiprinātu un aizvestu līdz izcilam rezultātam. Pārsvarā treniņi notiek pie mums Latgalē, Rēzeknē, bet, mēs braucam arī uz Rīgu, lai sunim būtu citi apstākļi pastrādāt, lai viņš varētu visur justies labi,” stāsta kinoloģe.

“Tas īstenībā ir ļoti svarīgi saprast savu suni, citādāk nevar ar viņu ikdienā normāli strādāt, jo kinologam jāprot lasīt suni no viena skatiena, lai saprastu, ko viņš grib pateikt, varbūt tur ir tabakas izstrādājumi, bet varbūt gaļa. To arī var nolasīt, piemēram, suns nolaizījās, skaidrs, tur ir kaut kāda gaļa vai pārtika tajā somā. (TV3: Un, kad tabaka ir, viņš sastingst?) Jā, sastingst, citreiz apguļās vai apsēžas, citreiz baksta ar degunu.”

Domāts, darīts, – muitas kinoloģijas nodaļas instruktors Valdis Bikovskis kādā kravas mašīnā paslēps cigarešu paciņas, norādot, ka šim sunim slēptuves treniņos jāveido sarežģītas: “Nesarežģītas un vieglas slēptuves priekš šī suņa, tās šo sunīti padara vājāku, viņam tā motivācija būs ļoti viegla, un kad viņš pie tā mērķa nokļūst ne caur ērkšķiem, tad nākamajā reizē viņš uzskata, ka nav ko saspringt.”

Irēna stāsta, ka Nassau ir ļoti intensīvs meklētājs, ātri strādā. Tas arī nozīmē, suņa deguns arī ātrāk nogurst un biežāk ir jāņem pauzes. Turklāt, kontrabandisti cenšas ar četrkājaino muitnieku ožu dažādi manipulēt, preces apberot ar kafiju vai pipariem, bet tas suņus neapmuļķojot.

“Ik gadu šīs lietas sarežģījas, šis mūsu savstarpējās sacensības starp tiem, kas meklē un tiem, kas slēpj, ieņem citu līmeni, augstāku līmeni, ar tiem slēpņiem,  ar ko mūsu kinologi saskaras ikdienā, reizēm tas ir tā kā fantastikas filmās. Gan profesionāli veidoti slēpņi autoservisos , kas ar to pelna naudu, veidojot šīs automašīnās un pārdodot, uz pasūtījuma veidojot,” norāda muitas kinoloģijas nodaļas instruktors.

Starptautiskajās sacensībās 3. vietu izcīnīja Jeļena Tretjakova ar suni Modžo skaidras naudas meklēšanā transportlīdzekļos.

Kā stāsta Valdis Bikovskis, gan tabakas, gan skaidras naudas meklēšanā, suņu deguns tiek trenēts uzost dažādas lietas, kam var nebūt tiešas saistības ar meklējamo objektu. Suņu deguns atsevišķas molekulas var sajust 70 centimetru attālumā no priekšmeta: “Cilvēki saka, ka nauda nesmird, bet nauda smird. Papīra naudas zīmes, apmēram 75% satur dažādas baktērijas, suņi to meklē, un viņiem sanāk diezgan labi, šobrīd arī tas ir liels akcents uz nelegālo naudas apriti, lai nauda būtu deklarēta, un mēs tam cenšamies pieiet nopietni. Ļoti reti nākas saskarties ar naudu, kas ir pilnīgi jauna nauda, pārsvarā tā nauda ir daudz kur lietota, tā ir bijusi apritē, un uz tās naudas 75% ir dažādas molekulas, vielas, baktērijas, kas nav tieša sakara ar naudu, bet ar cilvēku un vidi, kas ir bijusi apkārt.”

VID Muitas pārvaldes Kinoloģijas nodaļa tika izveidota 2004.gadā ar trīs darba suņi, pa šo laiku nodaļa ir izaugusi par augsti profesionālu komandu, kas sniedz reālu pienesumu kontrabandas apkarošanā. Piemēram, pērn, ar suņu palīdzību tika uzietas 18 miljonu cigarešu.

“Muitā mums ir 32 darba suņi, kas reāli darbojas. Tās nav tikai tabaka un nauda, bet arī narkotikas. Pagājušajā gadā tie  bija 857 gadījumu, kad tieši darba suņi kaut ko atrada, principā, katru dienu ir vai nu narkotikas, tabaka vai skaidra nauda, katru dienu ir kāds atklājums vai nu uz robežas, vai lidostā vai pastā, kur nu ir nepieciešamība strādāt ar darba suni,” stāsta muitas kinoloģijas nodaļas vadītāja Anita Ezis.

“Man iedeva jaunu suni, viņa tad bija deviņi mēneši, tad izaudzināju un nu jau četrus gadus kopā strādājam. Kopā strādājat, bet vai arī kopā dzīvojat un tā teikt, satiekaties darbā? Viņš dzīvo pie manis, bet voljērā nevis tā kā kopā ar mani, bet voljērā. Viņš ir ļoti aktīvs, man liekas, ka viņam arī ir labāk dzīvot pa āru, jo viņam ir gara spalva un viņam ir karsti iekšā telpā dzīvot,” teic Irēna Zambere.