Latvijas muitā strādā starptautiski godalgoti suņi

1 komentārs
Latvijas muitā strādā starptautiski godalgoti suņi
Foto: Valsts ieņēmumu dienests

Uzvaru sēriju turpina Latvijas muitas kinologi. Vecākais muitas eksperts Modris Nartišs ar darba suni Gariju nesen Ukrainā izcīnīja 1. vietu tabakas izstrādājumu meklēšanas disciplīnā.

Taču tas nav viss – muitas kinologi un viņu četrkājainie kolēģi šajā pavasarī medaļas ir izcīnījuši visās starptautiskajās sacensībās kādās vien ir startējuši.

Beļģu aitu suņa Garija galvenais darba rīks ir deguns – ar to viņš meklē tabaku. Suņa saimnieks Modris Nartišs ar trīsgadīgo Gariju kopā strādā otro gadu. Starptautiskajās sacensībās Ukrainā abi kopā viņi startēja pirmo reizi.

“Tik tiešām pārsteigums, ļoti liels. Negaidīti, ar tik jaunu suni, cerība, protams, bija, salikās tā, ka uzvarējām,” atklāj Nartišs.

Konkurence starptautiskajās sacensībās bijusi ļoti sīva. Tabakas meklēšanas cīņā kopā sacentās desmit valstu pārstāvji. “Aiz mums palika Austrija, un 3. vietu ieguva Moldova, ļoti sīvi galvenie konkurenti,” turpina muitas darbinieks.

Daudzo dalībnieku dēļ sacensības turpinājās divas dienas, tabakas meklēšana notika četrās pozīcijās – vieglais un kravas autotransports, telpas un bagāža. Citus gadus ir bijusi arī paklausības disciplīna, taču šoreiz sacensību organizatori to neprasīja.

Šis pavasaris arī citiem Latvijas muitas kinologiem ir bijis veiksmīgs. Pirms sacensībām Ukrainā, Modra kolēģis izcīnīja 2. vietu Moldovā, un arī Latvijā rīkotajās starptautiskajās sacensībās Latvijas kinologi ieguva zelta medaļas.

Latgales Kinologu instruktors Valdis Bikovskis vērš uzmanību tam, ka sacensībās piedalās dažādi kinologi un suņi, tāpat arī godalgotas vietas iegūst dažādu komandu pārstāvji. Tas nozīmē vienu – ka medaļas nav nejaušība, bet gan likumsakarība.

Valdis Bikovskis
muitas kinologu instruktors

Te nevar runāt tikai par kinologu un suni, un mani kā instruktoru, te ir jārunā par visu dienestu kopumā, jo arī, lai uz Ukrainu aizbrauktu, jābūt mašīnai, kura nesalūst, un arī cilvēkiem un suņiem jābūt strādāt gribošiem.

Beļģu aitu suns Garijs Modrim ir otrais suns tabakas meklētājs. Pirmais – Hasans – ir aizgājis pensijā un tagad dzīvo mājās. Savukārt Garijam vēl viss darba mūžs ir priekšā. Suņi parasti strādā aptuveni līdz desmit gadu vecumam.