Latvijas lielākā augstskola grasās būtiski celt mācību maksu

3 komentāri
Latvijas lielākā augstskola grasās būtiski celt mācību maksu
FOTO: LETA

Nu jau oficiāli tapis zināms, ka rudenī jaunajiem studentiem ceļš pretim augstākajai izglītībai Latvijas Universitātē (LU) būs apmēram par piektdaļu dārgāks nekā līdz šim. Sākot ar septembri, Latvijas lielākajā universitātē mācības pamata studijās izmaksās vidēji 2000 eiro.

Latvijas Universitātes kanclers Gundars Bērziņš

Latvijas Universitāte studiju maksu nebija mainījusi jau septiņus gadus, un tagad ir pieņemts lēmums to pacelt, kā arī pieņemts lēmums šo studiju maksu nofiksēt uz nākamajiem vismaz trīs gadiem, ka tā netiks mainīta.

LU ar katru gadu sarūk studentu skaits maksas grupās, un augstskolā to skaidro ar demogrāfijas jautājumiem. Turklāt studentu skaita izmaiņas maksas grupās vērojamas arī valstī kopumā, bet pēdējos gados audzis studentu skaits, kuri mācās budžeta grupās. Vairāk vietu budžeta grupā šogad plāno piedāvāt Rīgas Tehniskā universitāte (RTU).

RTU mācību prorektors Uldis Sukovskis

FOTO: LETA

FOTO: LETA

Nav liels, bet tomēr ir šis pieaugums, un mēs ceram, ka šo plānu izpildīsim. Universitāte ir nolēmusi studiju maksas nepalielināt, tās nav palielinātas un pat ir samazinātas. Īpaši tās ir samazinātas doktora līmeņa studijām.

Kopumā RTU iecerējusi rudenī aizpildīt 3,5 tūkstošus budžeta vietu, no tām 2,5 tūkstošus pamata studijās. Bet LU plāno, ka rudenī augstskolas durvis vērs tikpat liels jauno studentu skaits, cik pērn, proti, 3,5 tūkstoši, no kuriem puse varētu aizņemt budžeta vietas. Tikmēr Izglītības ministrija norāda, ka budžeta vietas tiek piešķirtas nevis uz akadēmisko, bet kalendāro gadu.

Izglītības un zinātnes ministrijas pārstāve Laura Treimane

FOTO: LETA

FOTO: LETA

Kopumā budžeta vietu skaits no ministriju puses gada vidū nemainās, līdz ar to studējošiem nav jābažījas par kaut kādām izmaiņām gada vidū.

Runājot par nākamajā gadā plānoto budžeta konsolidāciju, ministrija saka – studentus tā neskars.

Tikmēr citviet Latvijā, piemēram, Vidzemes un Ventspils augstskolās, kā arī Daugavpils Universitātē rudenī nav plānots celt studiju maksu, bet nedaudz par 16-20 eiro pieaugs mācību maksa visās programmās Latvijas Lauksaimniecības universitātē.

Skaties video!

3 komentāri