Latvijas lauksaimniekiem izmaksās 14,87 miljonus eiro par plūdu postījumiem

Komentāri
Latvijas lauksaimniekiem izmaksās 14,87 miljonus eiro par plūdu postījumiem
Andrejs Skangals, TV3 Ziņas

Valdība atbalsta 14,87 miljonu eiro izmaksāšanu Latvijas lauksaimniekiem par plūdu postījumiem. Tas tiks veikts no valsts budžeta programmas “Līdzekļi neparedzētiem gadījumiem”.

Kopumā LLKC un LAD apsekoja 2933 lauksaimnieku pieteiktās platības. Pēc apsekošanas par plūdos pilnībā bojā gājušiem ir atzīti 73 538 hektāri lauksaimniecības sējumu un stādījumu, 13 071 tonna siena, 16 bišu saimes un stādījumi 850 kvadrātmetru segto platību.

Kopējie aprēķinātie zaudējumi ir 20 538 016 eiro. Ņemot vērā valsts budžeta fiskālās iespējas, radušos zaudējumus paredzēts segt tikai daļējā apmērā – 71,9% no faktiskajām izmaksām. Lai turpmāk veicinātu lauksaimnieku aktivitāti savu lauksaimniecības platību apdrošināšanā pret dabas izraisītiem riskiem, izmaksājamo kompensāciju palielinās par 5% tiem lauksaimniekiem, kuri savas lauksaimniecības platības ir apdrošinājuši.

Kompensācijas paredzēts piešķirt par 2017. gadā Vienotajā iesniegumā deklarētajām lauksaimniecības kultūraugu platībām un par 2017. gada ziemāju sējumiem 2018. gada ražai, kuri pēc apsekošanas ir atzīti par plūdos pilnībā bojā gājušiem.

Kompensāciju par sagatavoto sienu piešķirs saimniecībām, kurām Lauksaimniecības datu centra dzīvnieku reģistrā ir reģistrēti lauksaimniecības dzīvnieki zālēdāji un kuru apsekošanā konstatēts, ka sagatavotais siens gājis bojā plūdos.

Jāpiebilst, ka zaudējumi lauksaimniekiem šogad ir tik lieli, ka ne valsts, ne apdrošinātājs nespēj pilnībā nosegt zaudējumus no neiegūtās ražas.

Lasi vēl