Latvijas krievu savienība aicina atteikties no kompetenču izglītības un pārejas uz mācībām valsts valodā

16 komentāri

Uz pasākumu, kam dots pretenciozs nosaukums “Vislatvijas vecāku sapulce”, sestdien Rīgā pulcējās pārsimt Latvijas Krievu savienības atbalstītāju. Viņi uzskata, ka Latvijas izglītības sistēmā ir smagas problēmas, turklāt plānotās reformas arī ne pie kā laba nenovedīšot. 

Šajā pasākumā pulcējās pārsvarā vecāka gadagājuma cilvēki. Gaidot tā atklāšanu viņi čaloja savā starpā un šķirstīja pie ieejas izdalītās Latvijas krievu savienības reklāmas bukletus.

Pirmais ar uzrunu uzstājās viens no partijas līderiem, Eiroparlamenta deputāts Miroslavs Mitrofanovs. Viņš sanākušajiem skaidroja, kādēļ jāaptur ne tikai iepriekšējā izglītības ministra Kārļa Šadurska (V) īstenotā valodas reforma, bet arī pāreja uz kompetenču pieeju. Īsumā – kompetenču pieeja esot haotiska un jau agrā vecumā nodalīšot bērnus tajos, kuriem jāmācās arodskolās un tajos, kuriem universitātēs.

“Bezcerība, protams. Šīs izglītības reformas ieprogrammē sabiedrības noslāņošanos. Ja nekas nemainīsies, teiksim tuvākajos desmit gados, sabiedrība spēcīgi noslāņosies,” sacīja Mitrofanovs.

Pēc tam kāda māte sniedza plašu ieskatu valsts apstiprināto mācību grāmatu problēmās. Piemēram, matemātikas darba burtnīcu krieviskajās versijās esot daudz drukas kļūdu, kādu latviskajās versijās neesot. Savukārt latviešu valodā bērniem liekot mācīties pārāk sarežģītus vārdus. Piemēram, kādēļ bērniem jāzina vārds “kriksis”, ja tikpat labi varot pateikt “mazs gabaliņš”. No kritikas neizspruka arī citi mācību priekšmeti.

“Es biju šokā no sociālajām zinībām, kas ielaužas mana bērna personīgajā pasaulē. Viņam lika aizpildīt tabulu, vai viņš pīpē vai dzer un tad to apspriest klasē. Labi, 3. klase, bērnam jāpasaka, vai viņš pīpē un dzer. Bet ja viņš vienīgais pīpē? Visa klase par viņu ņirgāsies,” pauda pasākuma dalībniece Jekaterina Aleksandrenkova.

Risinājums viņasprāt, būtu ļaut bērniem mācīties arī no Krievijā vai pat Padomju Savienībā izdotām mācību grāmatām, kas esot kvalitatīvākas. Pasākuma noslēgumā dalībnieki parakstīja rezolūciju, aicinot Satversmes tiesu atcelt izglītības valodas reformu, bet visus valsts iedzīvotājus – piedalīties protesta gājienā 1.maijā.

Jāatgādina, ka šādā gājienā pērn piedalījās vairāki tūkstoši dalībnieku. Valsts drošības dienests tolaik uzsāka kriminālprocesu gan par gājienā, gan pirms tam notikušajā “Vislatvijas vecāku sapulcē” izskanējušajiem uzsaukumiem. Turpmākajās protesta akcijās dalībnieku skaits bija mazāks, un partija Saeimā neiekļuva.

16 komentāri