Latvijas-Krievijas robežu sargāšanai iepirkti no “Depo” detaļām paštaisīti sensori; notiek izmeklēšana par krāpšanos

27 komentāri

Iekšējās drošības birojs (IDD) sācis kriminālprocesu par vērienīgu krāpšanos un kukuļņemšanu saistībā ar robežas izbūvi – par klātbūtnes uztveršanas ierīču jeb kameru un sensoru uzstādīšanu.

Par nelikumībām miljonus eiro vērtos iepirkumos aizturētas divas augstas robežsardzes amatpersonas un vairāki uzņēmēji. Eiropas ārējās robežas sargāšanai pirktas nesamērīgi dārgas ierīces.

Pēc Krimas aneksijas Austrumu robežas nostiprināšanai, kas, cita starpā, paredzēja žoga celšanu un video novērošanu, no valsts budžeta tika piešķirti vairāki desmiti miljonu eiro.

Žogs jau gatavs, taču robežas aprīkošanā ar dažādām klātbūtnes uztveršanas ierīcēm pieļauti nopietni likuma pārkāpumi.

Iekšlietu ministram pakļautais IDD ir ierosinājis vairākus kriminālprocesus par robežsardzes amatpersonu pretlikumīgām darbībām publiskajos iepirkumos, kas saistīti ar videonovērošanas un sensoru iegādi Austrumu robežas vajadzībām.

Aizturētās personas tiek turētas aizdomās par dienesta stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu, negodīgu konkurenci, ja tas radījis valstij būtisku kaitējumu, kā arī par kukuļņemšanu un kukuļdošanu lielā apmērā.

Pārkāpumi saistīti ar iepirkumiem, kas veikti no 2016. līdz 2018. gadam. Pārkāpumi ir vairāki, līdz ar to dažādi ir arī izmeklēšanas virzieni. Robežsardzes Galvenās pārvaldes amatpersonām – pārvaldes un nodaļas vadītājiem – piemērots ar apcietinājumu nesaistīts drošības līdzeklis. Tas liedz pildīt amata pienākumus, kas saistīti ar iepirkumu organizēšanu.

Sākotnēji izmeklēšanā ir noskaidrots, ka daļa iekārtu ir viltotas vai pašizgatavotas, kompilējot dažādas detaļas no dažādam ierīcēm, beigās mākslīgi sadārdzinot šo ierīču cenu simtiem reižu.

Sašutumu par notiekošo robežsardzē neslēpj Saeimas atbildīgas komisijas deputāti, kuriem tika attēli ar robežas vajadzībām iegādāto aprīkojumu.

Pamatojoties uz saņemto informāciju Valsts robežsardzē tika veikta dienesta izmeklēšana tikai par vienu nelielu epizodi saistībā ar uzņēmumu “R1 Security”, kuram nu ir piemērots līgumsods. Disciplināri gan neviens sodīts netika, jo iestājies noilgums.

Izmeklēšanas pamatvirziens saistīts ar miljonu vērtiem iepirkumiem, kuros uzvarēja uzņēmumu apvienība no informācijas un drošības tehnoloģiju nozarē pazīstamiem uzņēmumiem: “BELAM-RĪGA”, “DATI Group” un “BST.

Visticamāk, tieši šā skandālā dēļ robežsardzē nesen notika vadības maiņa. Tiesa gan, saskaņā ar oficiālo versiju ilggadējais Valsts robežsardzes vadītājs Normunds Garbars ir devies izdienas pensijā.

27 komentāri