Latvijas iedzīvotāju tēriņi veikalos arvien piesardzīgi

0 Komentāru
Latvijas iedzīvotāju tēriņi veikalos arvien piesardzīgi
FOTO: LETA

Mazumtirdzniecības pārdošanas apjomi maijā nedaudz uzplaiksnīja, mēneša laikā pieaugot par 0,9% jeb, salīdzinot ar pērnā gada maiju, par 3,4% (pirmajos četros mēnešos apgrozījums auga vidēji par 1,8% gadā). Taču tas lielā mērā ir skaidrojams ar statistikas “knifiem” – proti, pieaugums lielā mērā noticis uz degvielas tirdzniecības rēķina, kuras uzskaite atšķiras starp dažādiem avotiem.

CSP datos šā gada pirmajos mēnešos bija vērojami krasi kritumi (turpretī VID datos tikpat lieli kāpumi), un iespējams vienkārši notikusi korekcija.

Bez svārstīgās degvielas tirdzniecības, pārdošanas apjomi auguši vien par 2,1% gadā, kas ir lēnākais pieauguma temps šogad. Arī otrais ceturksnis kopumā, visticamāk, varētu būt švakāks nekā pirmais (janvārī-martā pārdošanas apjomi auga par 3,9%, bet aprīlī-maijā vien par 2,2%). Neskatoties uz aizvien spējo algu kāpumu un kopumā pat nedaudz zemākām patēriņa cenām, iedzīvotāju tēriņi veikalos aizvien ir piesardzīgi.

No vienas puses, aizvien augošie iedzīvotāju ienākumi un kopumā stabilas patēriņa cenas turpinās balstīt mazumtirdzniecības izaugsmi arī turpmākajos mēnešos.

Pakāpeniski pieaug arī mājsaimniecību jaunā kreditēšana un kopējais kredītportfelis ļoti lēniem soļiem tuvojas izaugsmei (maijā gan tas vēl bijis par krietniem 3,7% zemāks nekā pērn, patēriņa kreditēšana gan jau aug).

Patērētāju noskaņojums šī gada pirmajā pusē saglabājas nemainīgs. Taču no otras puses, iedzīvotāji aizvien ir piesardzīgi tērēt un turpina uzkrāt (maijā mājsaimniecību noguldījumi bankās bija par 6,3% lielāki nekā pirms gada).

0 Komentāru