Latvijas iedzīvotāju parādi par siltumu sastāda 42 miljonus eiro

1 komentārs
Latvijas iedzīvotāju parādi par siltumu sastāda 42 miljonus eiro
FOTO: LETA

Šajā sezonā siltuma tarifi samazinājās tajās pašvaldībās, kur katlu mājas kurina ar gāzi. Bet tur, kur ir šķelda, maksājumi palika nemainīgi.

Piemēram, Ķeguma iedzīvotāji par siltumu maksā tik pat dārgi, kā iepriekš. Siltuma tarifs tur ir viens no visdārgākajiem Latvijā.

Ķeguma iedzīvotāja Sarmīte Zoda dzīvo nelielā mājā Skolas ielā. Dārgā tarifa dēļ tās vienpadsmit dzīvokļu īpašnieki pat domāja atteikties no centrālas apkures.

Tomēr beigās izlēma nogriezt siltuma padevi līdz minimumam – tā, lai istabā ir ap 18 grādi. Bet kam trūkst – piekurina vēl paši ar malku.
Ķegumā ir viens no vislielākajiem apkures tarifiem – gandrīz 77 eiro par megavatstundu. Tas ir ievērojami dārgāk, nekā piemēram Ludzā, kur tarifs ir tikai 46 eiro par megavatstundu.

Ar šķeldu kurināmā katlu māja Ķegumā ražo siltumu priekš 15 daudzdzīvokļu mājām kopumā 600 juridiskiem un fiziskiem klientiem. Maksājums par kvadrātmetru viņiem ļoti stipri atšķiras.

Maksājumi par kvadrātmetru Ķegumā variējas no 50 centiem līdz 2 eiro. Katram konkrētam dzīvoklim cena ir atkarīga no tā, cik lieli ir siltuma zudumi.

Jaunajās mājās maksājumi mazāki, vecajās nesiltinātajās mājās ar nenopakotiem logiem – lielāki. Būtiski ir arī siltumtrašu zudumi. Tās gan nesen rekonstruēja par Eiropas naudu, un janvārī siltuma zudumu bija vien 16% – kas ir divreiz mazāk, nekā gadu iepriekš.

Ķeguma mērs Roberts Ozols skaidro, ka vislielākā sāpe esot Latvenergo katlumāja. Par tās dārgo remontu ķegumieši maksājot kopš 2009. gada. Maksājums Latvenergo sastāda 2/3 no dārgā siltuma tarifa.

Pirms pāris mēnešiem pašvaldība griezās Ekonomikas ministrijā ar lūgumu nodot katlu māju pašvaldībai, lai varētu samazināt tarifu. Bet saņēma atteikumu un mudinājumu atrisināt problēmas ar Latvenergo.

Savukārt Latvenergo domei iesaka palielināt klientu skaitu. Lai gan situācija ir gluži pretēja – iedzīvotāju paliek mazāk, un daudzi no dārgā siltuma jau ir atteikušies. Pēdējos sešos gados saražotā siltuma apjoms samazinājās par trešdaļu. Mērs tuvākajā laikā plāno griezties pie jaunā ekonomikas ministra. Tikmēr iedzīvotāji ir spiesti dārgi maksā un iekulties parādos.

Pašvaldību savienība apkopoja situāciju Latvijā uz 1 janvāri. Kopējie parādi par siltumu sastāda 42-divus ar pusi miljonus eiro. Tas ir par 6 miljoniem mazāk, nekā gadu iepriekš. Visgrūtāk iet ar veco parādu nomaksu.

Lielāko daļu no parādiem veido lielās pilsētas. Rīgai tie ir vairāk nekā 9 miljoni, tad seko Daugavpils – 5 miljoni, Jūrmala – gandrīz 5 miljoni, Jelgava – pāri par 4 miljoniem, Jēkabpils un Rēzekne – vairāk neka 2 miljoni, un tad Valmiera – 178 tūkstoši eiro un Liepāja – 133 tūkstoši.

Lai mudinātu iedzīvotājus veikt samaksas, daudzas pašvaldības rīko akcijas. Piemēram, dzēšot līgumsodu tiem, kas līdz konkrētajam datumam nomaksās pamatsummu.

Skaties video!

1 komentārs