Latvijas iedzīvotājiem būtiski pasliktinās redze. Viens no iemesliem – stundām ilga datora lietošana

0 Komentāru

Viens no redzes pasliktināšanās iemesliem ir pārāk aktīva datoru un viedierīču lietošana darbā un arī ikdienā. Pētījumi liecina, ka pēdējā laikā redze pasliktinās ne tikai pieaugušajiem, bet jo īpaši bērniem, un jau vidusskolā katram trešajam bērnam ir nepieciešama redzes korekcija.

Dators, planšetes un mobilie tālruņi jau labu laiku pavada mūs gan darba gaitās, gan atpūšoties mājās. Pērnā gada nogalē datoru un internetu regulāri lietojuši 77% iedzīvotāju, kas ir visu laiku augstākais radītājs. Pieaugot datoru lietotāju skaitam un intensitātei, pēdējos gados būtiski pasliktinājusies redze. Optometrijas profesore Gunta Krūmiņa akcentē, ka viena no riska grupām ir jaunieši vecumā līdz 28 gadiem, kas ļoti intensīvi strādā pie datora diendienā, aizmirst par nepieciešamām pauzēm un aktivitātēm svaigā gaisā.

Ekrānuzņēmumi

Ja tiek konstatēts, ka darbinieka redze ir pasliktinājusies darba datora dēļ, darba devējam ir pienākums apmaksāt briļļu iegādi. Tiesa gan, noteikumos netiek atrunāts, par kādu summu un cik bieži darbinieks var pretendēt uz jaunām, apmaksātām brillēm. Par ko gan ir jārūpējas pašam darbiniekam – laikus paņemtā pauze atpūtai pēc ilgstošā darba pie datora.

Dace Aleksāne, Valsts darba inspekcijas pārstāve

Ja mēs runājam par darba ilgumu pie datora, tad pie datora ir ieteikts atrasties ne ilgāk kā vienu stundu nepārtraukti. Līdz ar to ik pēc vienas stundas būtu ieteicams 5-10 minūtes tomēr piecelties un izkustēties. Ik pēc divām stundām tās jau būtu 10-15 minūtes.

Viena no izplatītākajām slimībām, ko mēdz izraisīt ilga sēdēšana pie datora, ir sausās acs sindroms, kad acis grauž, tās asaro, sāp un ātri nogurst. Speciālisti iesaka veikt īpašus vingrinājumus, lai acu muskuļi atslābtu, vai vienkārši novērst acu skatienu no datora.

Tomēr ne tikai pieaugušie un jaunieši, kas datoru bieži lieto studiju un darba vajadzībām, ir pakļauti lielam riskam. Īpaši uztraukušies oftalmologi ir par bērniem, kuru iepazīšanās ar datoru un planšetēm sākas jau kopš mazotnes. Tā rezultātā, ja no 1. līdz 4. klasei redzes korekcija ir nepieciešama katram 5. vai 6. bērnam, vidusskolā – jau katram trešajam. Taču pagaidām situācija Latvijā nav tik dramatiska, kā, piemēram, Ķīnā, kur redzes korekcija ir vajadzīga 80% skolēnu. Kas gan satrauc un liek aizdomāties tepat Latvijā ir tas, ka tikai 11% vecāku regulāri ved bērnus uz redzes pārbaudi.

0 Komentāru