Latvijas iedzīvotāji dzīvo no rokas mutē, jo pārtikai tērē visvairāk naudas

9 komentāri
Latvijas iedzīvotāji dzīvo no rokas mutē, jo pārtikai tērē visvairāk naudas
FOTO: LETA

Latvijā arvien vairāk cilvēkiem pēc visu rēķinu nomaksas atliek brīvi līdzekļi, tā secināts nesenā pētījumā. Tomēr pāri palikusī nauda nenonāk krājkontos vai ieguldījumos, bet drīzāk gan tiek tērēta mirkļa iegribām.

Latvijas iedzīvotāji tiešā nozīmē dzīvo no rokas mutē, jo par pārtiku tiek atdots visvairāk naudas. Vidēji izdevumi par pārtiku vienam cilvēkam ģimenē pārsniedz 80 eiro mēnesī.

Otra prioritāte ir komunālie maksājumi, kam uz vienu cilvēku ģimenē tiek tērēti gandrīz 50 eiro, un transporta izdevumi – nepilni 40 eiro vienam cilvēkam.

Ilva Pudule, SIA TNS Latvia valdes locekle

Pētījumos tad, kad mēs prasām cilvēkam, kā viņam liekas, kur viņš visvairāk tērē, viņš saka otrādāk, ir sajūta, ka vairāk tiek tērēts tieši komunālajiem maksājumiem, nevis pārtikai. Patiesībā nepamanām, ka mēs visai bieži ejam pirkt pārtiku un kopā no šiem mazajiem maksājumiem mums kopumā izveidojas tāda gana liela summa.

Šāds prioritāšu pirmais trijnieks praktiski nav mainījies pēdējo 13 gadu laikā – saka Centrālajā statistikas pārvaldē (CSP). Ja salīdzina ar vienu no krīzes gadiem – 2009. gadu – neņemot vērā inflāciju, šobrīd par pārtiku un transportu maksājam pat mazāk.

Tieši veselībai cilvēki sākuši tērēt vairāk, ja atskatās uz krīzes gadiem. Pētnieki gan sliecas domāt, ka tas saistāms ar to, ka uzņēmumi šobrīd kūtrāk darbiniekiem iegādājas polises. Pēc krīzes novērota vēl kāda tendence.

Taču krājkontos vai obligācijās šī nauda ieguldīta netiek, bet gan tērēta mājokļa labiekārtošanai, apģērbu iegādei vai arī skaistumkopšanai. Sociālpsihologs Ivars Austers saka, – šos tērēšanas paradumus lielā mērā ietekmē arī padomju mantojums, daudzi vienkārši nespēj pārorientēties uz sistēmu, kur pašam par daudz ko nākas parūpēties.

Tikmēr Eurostat dati liecina, ka visvairāk par mājokli tērē Eiropas Savienības valstīs, par transportu – Krievijā un Indijā, tāpat arī Krievijā izdevumi par pārtiku aizņem teju trešdaļu, kamēr ASV iedzīvotājiem tēriņi par pārtiku ir nepilni 7% no visiem izdevumiem.

Skaties video:

9 komentāri