Latvijas iedzīvotāji arvien vairāk sāk domāt “zaļi”, taču no kopējā atkritumu daudzuma pārstrādāti tiek tikai 25%

4 komentāri

Latvijas iedzīvotāji arvien vairāk sāk domāt zaļi. Jaunākais pētījums liecina, ka atkritumu šķirotāju skaits sasniedzis vēsturiski augstāko līmeni – to dara 56% iedzīvotāju. Tomēr Eiropas Savienības līmenī mēs joprojām ierindojamies pašā lejasdaļā – 24. vietā.

Pārāk sarežģīti, nepieejami, trūkst informācijas – šādas atbildes atkritumu nešķirotāji snieguši arī Latvijas Zaļā punkta un pētījumu centra SKDS veiktajā pētījumā.

“Tie, kas nešķiro atkritumus, būtu gatavi to darīt, ja šķirošanas konteineri būtu ļoti ērti pieejami, respektīvi, dzīves vietās. Kā vienu no argumentiem, ko cilvēki min – liekat konteinerus, stāstiet, kas, kurā konteinerā jāliek, un mums jābūt pārliecībai, ka tas, ko mēs esam sašķirojuši, ka tas tiks arī pārstrādāts,” noteic Latvijas Zaļā punkta direktors Kaspars Zakulis.

Vidēji gadā viens Latvijas iedzīvotājs rada 410 kilogramus atkritumu, katru gadu šis skaits palielinās, bet pārstrādāti tiek vien 25% no šī skaita. Tādējādi atkritumu pārstrādes ziņā Latvija Eiropas Savienības valstu vidū ierindojas beigu daļā. Eiropas direktīva paredz, ka 2025. gadā visām dalībvalstīm jāpārstrādā vismaz 55% no kopējā atkritumu daudzuma. Lai to izpildītu, izaicinājumu Latvijai ir daudz.

Mērķi kļūt par vienu no zaļākajām valstīm Eiropā apgrūtina arī tas, ka liela daļa atkritumu nonāk nelegālajās izgāztuvēs, kur tie netiek pārstrādāti un glabājas gadiem. Latvijā tādas ir vismaz 30 un to skaits turpina pieaugt. Atkritumu bizness ir ienesīgs, un robi likumos par atkritumu uzglabātāju ļauj kļūt teju ikvienam. Tajā pašā laikā trūkst kontroles mehānisma, kas uzraudzītu, kur nonāk mājsaimniecību un citi atkritumi.

Par atkritumu nozari atbildīgais Valsts vides dienests šobrīd palicis bez vadītāja. Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Juris Pūce (AP) LNT Ziņām atzina, ka nelegālo izgāztuvju izskaušana būs pirmais uzdevums, kas būs jāpaveic jaunajam dienesta vadītājam.

Latvijas Zaļais punkts, atkritumu apsaimniekotāji un arī par nozari atbildīgā ministrija uzskata, ka atkritumu pārstrādes apjoma palielināšana ir viens no galvenajiem uzdevumiem, lai Latvija spētu izpildīt Eiropas prasības. Jau šobrīd arī legālie poligoni ir pilni un drīz vairs nebūs uz kurieni atkritumus izvest.